Türkiye ile ABD, sınırdaki kara senaryoyu konuştu

Türkiye ile ABD arasında kurulan ilk "Operasyonel Mekanizma" toplantısında Esad'ın kimyasal silah tehdidi ve mültecilere saldırı ihtimali ile PYD'ye karşı alınacak önlemler masaya yatırıldı

Türk ve Amerikalı yetkililer Suriye'de artan şiddet olaylarını, Türkiye'ye sığınan mültecilerin durumunu, Beşar Esad'ın kullanmakla tehdit ettiği kimyasal silahları ve Suriye'den beslenen terörü masaya yatırdı. Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un İstanbul seyahati sırasında oluşturulmasına karar verilen Türkiye ile ABD'nin ortak "Operasyonel Mekanizma" toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. Sır gibi saklanan toplantının ilk ayağı Afganistan ve Irak'ta görev yapmış deneyimli ajanların katılımıyla Ankara Palas'ta yapıldı. Ardından Dışişleri Bakanlığı'na geçen heyet çalışmalarına burada devam etti. Dışişleri Bakanlığı'nda Ortadoğu'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Halit Çevik'in başkanlığında yapılan toplantıda özellikle Suriye etkisi ile artan terör olayları ve diğer risklere yönelik "Kara senaryo" ele alındı. Mülteci kamplarının Suriye tarafından hedef alınması durumunda ne gibi adımların atılacağı, sınırda daha fazla mülteci akınının olması durumda izlenecek yol haritası oluşturulmaya çalışıldı.

KIRMIZI ÇİZGİLER

Toplantıda ayrıca Suriye'nin elinde bulunduğu ileri sürülen kimyasal silahlara ilişkin istihbarat raporları da masaya yatırıldı. ABD Başkanı Barack Obama'nın 'kırmızı çizgi' olarak kimyasal silahların kullanılmasını açıklamasının ardından dış müdahale tartışmaları zirveye çıkmıştı. Toplantıda Suriye'deki El Kaide faaliyetleri de ele alındı. Bu yönde iki ülke istihbaratları Suriye'deki karışıklardan hiçbir terör örgütünün güçlenerek çıkmaması yönünde kararlı adımlar atılmasını kararlaştırdı. "Operasyonel Mekanizma" toplantısında insanı yardım faaliyetlerinin koordinasyonu konusu da değerlendirildi. Toplantıdaki bir diğer gündem ise Rusya ve Çin'in BM Güvenlik Konseyi'ndeki vetosu oldu. İki ülkenin vetosunun kırılması durumunda tampon bölge için hazırlık yapılması gündeme geldi.

PYD'YE GEÇİT YOK

Terör örgütü PKK ile PYD örgütlenmesine karşı alınacak önlemler de gündeme geldi. Muhalefete verilen destek ayrı bir Kürt yapılanmasının kırılması için en etkin araç olarak benimsendi.

BİZE ULAŞIN