'Bombacı hâlâ yurt içinde, peşindeyiz'

Gaziantep'teki saldırıyla ilgili açıklama yapan Vali Ata: "Saldırıyı gerçekleştiren Murat Filiz isimli terörist hâlâ yurt içinde. Yakalanması için çalışılıyor"

Gaziantep'te bomba yüklü aracı patlatarak 9 kişinin ölümü, 69 kişinin de yaralanmasına neden olan bombacı terörist Murat Filiz'in olaydan sonra yurt dışına çıkmadığı, hala yurt içinde olduğunun değerlendirilidiğ belirtildi. Salrıyla ilgili dün açıklamalarda bulunan Gaziantep Valisi Erdal Ata "Murat Filiz isimli örgüt mensubunun eylemi gerçekleştirdiği tespit edildi. Filiz'e dört kişinin yardım ettiği belirlendi" dedi. Ata, saldırıda 50 kilo C-4 kullanıldığını da belirtti. Güvenlik göüçlerinin yürüttüğü soruşturmada Firaz-Zafer kod adlı Murat Filiz'in 5 yıl önce örgütün dağ kadrosuna katıldığı belirlendi. Hakkında 2009'dan beri Diyarbakır Başsavcılığı'nca hakkında daimi arama kararı bulunan Murat Filiz'in, Diyarbakır'ın Lice ilçesi Ziyaret köyü nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. 27 yaşındaki teröristin, uyuşturucu bağımlısı olarak 5 yıl önce örgüte katıldığı ifade edildi. Firaz Amed kod adlı teröristin PKK'nın Hakurk, Haftanin ve Zap Kampları'nda askeri ve siyasi eğitim aldığı, daha sonra PKK'nın sözde 'Özel Kuvvetleri'nden sorumlu olan Suriyeli "Şahin Cilo" kod adlı Ferhat Abdi Halil tarafından bomba eğitmeni olarak görevlendirildiği tespit edildi. Zap Kampı'nda Bahoz Erdal'ın da korumalığını yapan Murat Filiz'in PKK'nın gençlik yapılanması olan Komalen Civan yapılanması içinde yer aldığı kaydedildi. 2009 yılından beri Şırnak'ın Uludere ilçesinin hemen karşısında bulunan Haftanin Kampı'nda bomba eğitimi teröristin, Bahoz Erdal ile Nureddin Sofi'nin talimatıyla Akdeniz bölgesindeki turistik bölgelere yönelik sabotaj ve bombalı saldırılar gerçekleştirmek üzere Hatay kırsalına gönderildiği tespit edildi. Teröristin bir süre önce Kuzey Irak'taki Haftanin Kampı'ndan ayrılarak sahte kimlikle Suriye'ye geçiş yaptığı, buradaki Afrin kasabasından Hatay'ın Hassa ilçesi kırsalına geçiş yaptığı tespit edildi. Murat Filiz'in; bombacı olup şehir eylemlerinden sorumlu olması üzerine, deşifre olmamak için "Firaz" kod adının yanında "Zafer"i de kullanmaya başladığı öğrenildi.

UYUŞTURUCU BAĞIMLISI
Güvenlik güçlerinin yürüttüğü soruşturmada, Murat Filiz'in 5 yıl önce uyuşturucu bağımlısı olarak örgüte katıldığı belirlendi.

İŞTE PATLAMA ANIBİZE ULAŞIN