Kahramanmaraş'a 10 bin Suriyeli

Vali Kocatepe: ''Salı gününden itibaren Suriyeli mültecileri 10 bin kişilik çadır kente sevk etmeye başlayacağız''.

Cumartesi 25.08.2012 00:00
ABONE OL
Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Suriyelilerin barınması için hazırlanan 10 bin kişilik çadır kentin pazartesi günü tamamlanacağını belirterek, ''Salı gününden itibaren Suriyeli mültecileri 10 bin kişilik çadır kente sevk etmeye başlayacağız'' dedi.

Kocatepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'den 6 bin 500'ünün Kahramanmaraş'taki okul, spor salonu ve belediyeye ait fuar merkezine yerleştirildiğini belirtti.

Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne ait 450 dönümlük arazide çadır kent kurma çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Kocatepe, ''İnşallah pazartesi günü tamamlanmış olacak. İlk etapta 10 bin kişilik olarak planlandı. Arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışıyor. Salı gününden itibaren Suriyeli mültecileri çadır kente sevk etmeye başlayacağız'' diye konuştu.

Kocatepe, eğitim dönemine yaklaşıldığı için Suriyelilerin barındığı okullarda hazırlık yapılacağını, bundan dolayı sığınmacıları kısa sürede çadır kente yerleştirmeyi planladıklarını ifade etti. Kocatepe, Kahramanmaraş'taki Suriyelilerin her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını sözlerine ekledi.
Bu arada çadır kentin kurulacağı alanda çalışmaların büyük bir hızla devam ettiği görüldü. Bir yandan çadır kurma işlemi devam ederken diğer yandan çadır kentin altyapısının tamamlanmasına çalışılıyor.