Caber Kalesi'ne çifte koruma

Türkiye'nin sınırları dışındaki tapulu tek toprağı olan Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu Caber Kalesi'ne çifte koruma sağlandı

Türkiye'nin sınırları dışındaki tapulu tek toprağı olan Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu Caber Kalesi'ne çifte koruma sağlandı. Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'deki kaleyi koruyan asker sayısını 2 katına çıkarırken, Çevre ve Orman Bakanlığı da kalenin fiziki dayanıklılığını artırmak için ek önlemler aldı. Türbenin çevresinde beton duvar örülerek taşlarla kaplandı. Mevcut karakol binası yıkılarak ihtiyaçlara cevap verecek modern bir karakol binası yapıldı. Türbenin çevresine de yine Türkiye'den getirtilen ağaçlar ve çimler ekildi. Suriye'de yaşanan olaylar ve iki ülke arasındaki kriz nedeniyle asker sevkiyatlarındaki güvenlik önlemleri de üst seviyeye taşındı. Şanlıurfa'dan gönderilen askerlerin nakliyesi artık zırhlı araçlarla karadan yapılacak.

30 ASKER KORUYACAK

Daha önce 15 civarında askerin bulunduğu türbede, Suriye'de yaşanan olaylar sonrası güvenlik önlemleri kapsamında asker sayısının 30'a çıkarıldığı öğrenildi. Şanlıurfa'daki 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan gönderilen Türk askerlerinin nöbet değişimi 2 haftada bir yapılıyor. Daha önce helikopterlerle yapılan asker değişimi de güvenlik gerekçeleriyle karadan gerçekleştiriliyor. Helikopterin düşürülme ihtimali göz önünde bulundurulduğu için asker sevkiyatının zırhlı araçlarla karadan yapılacağı öğrenildi.

SÜLEYMAN ŞAH VE 2 MUHAFIZI GÖMÜLÜ
Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in dedesi olan Süleyman Şah, 1086'da 2 muhafızı ile birlikte Fırat Nehri'ni geçerken şehit olunca, bölgede bulunan Caber Kalesi'nde toprağa verildi. Yavuz Sultan Selim tarafından Süleyman Şah adına yapılan türbe, 1921'de Fransızlar ile yapılan Ankara Antlaşması sonrası Suriye topraklarında kaldı. Ancak, türbenin bulunduğu alanın Türkiye toprağı olduğu ve Türk bayrağının dalgalandırıp, muhafız bulundurması kabul edildi. 1973'te Tabka Barajı altında kalmaması için Karakozak mevkiinde bulunan şu anki yerine taşınan türbede Süleyman Şah ve iki muhafızının mezarları bulunuyor.

BİZE ULAŞIN