En ''gürültücü'' iller ortaya çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yurt genelinde yaptığı gürültü denetimleri sonucunda toplam 863 bin 613 lira para cezası uygulanırken, en çok gürültü yapılan ilin İstanbul olduğu belirlendi.

Pazartesi 27.08.2012 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.08.2012 12:55
ABONE OL
AA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, gürültü denetimlerini sıklaştıran Bakanlık, 81 ilde bin 409 denetim yaptı.
Denetimler sonucunda, en gürültücü il İstanbul oldu. İstanbul'u sırasıyla İzmir, Muğla, Antalya, Konya ve Çanakkale takip etti.

İstanbul'da yapılan 191 denetim sonucunda 180 bin 921 lira para cezası uygulanırken, Türkiye genelindeki denetimlerde ise toplam 863 bin 613 TL para cezası kesildi.

Bu illerden ''çıt'' çıkmıyor

Denetimlerde, Bursa, Aydın, Balıkesir, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa, Trabzon ve Yalova ise ''en sessiz iller'' olarak dikkati çekti.

Bu illerdeki denetimlerde, herhangi cezai işlem uygulanmadı.

Vatandaşın gürültüden ne kadar rahatsız olduğu belirlenecek

Öte yandan, Türkiye genelinde gürültü sorununun belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için ''gürültü haritası'' çıkaracak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, haritalarla, Türkiye'deki nüfusun gürültüden ne kadar rahatsız olduğunu belirleyecek.
AB onaylı projeye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile belediyeler de destek verecek. Maliyetinin 6 milyon 180 bin avro olması beklenen projeye, bu yılın sonu ya da 2013'ten itibaren başlanması planlanıyor.

Bakan Bayraktar: ''Sıcak noktalar için eylem planları hazırlanacak''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili, gürültü haritalarıyla şehrin hangi noktalarında çok gürültü olduğunun, hangi noktalarında vatandaşın kabul edilmeyecek kadar rahatsız edildiğinin ve gürültü azaltma tedbirlerine nereden başlanacağının belirleneceğini ifade etti.

Haritalarla tespit edilen ''sıcak noktalar'' için eylem planları hazırlanarak, gürültüyü azaltma çalışmaları yapılacağını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

''Eylem planlarıyla, gürültüsü daha az makine, ekipman, cihaz ve araçların kullanımı özendirilecek. Trafiğin yönlendirilmesi, toplu taşımanın yaygınlaştırılması, hız kısıtlaması, zamana ve yere bağlı kısıtlamalar, az ses çıkaran yol kaplamaları, binalarda ses yalıtımlı pencereler ve duvarlar gibi önlemler alınacak.''