GATA'da yine hastane virüsü skandalı

Geçtiğimiz yıl GATA yoğun bakım servisinde enfeksiyon tespit edildi. Bunun üzerine hastane Baştabipliği bir emir yayınlayarak yoğun bakıma hasta alınmamasını istedi. İddialar çok vahim!

Pazartesi 27.08.2012 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 27.08.2012 17:21
ABONE OL
Baştabipliğin emrine rağmen yoğun bakıma hasta kabulüne devam edildi. O hastalardan 6'sında hastane mikrobu tespit edildi, enfeksiyon tespit edilen hastalardan 3'ü öldü!

Bakanlığın "Sigara Uyarısı" dikkate alınmadı mı?

Enfeksiyon tespit edilen GATA Yoğun bakım ünitesinin daha önce Sağlık Bakanlığı tarafından, "Klinikte bir daha sigara içmeyin" diye uyarıldığı da öğrenildi. Millî Gazete'nin ulaştığı kaynaklar, GATA Yoğun Bakım Ünitesi'nde hijyen kurallarına itibar edilmediğini öne sürdü.

İkinci emre kadar hasta kabulü yapılamayacak

Prof. Tbp. Tümgeneral M.Zeki Bayraktar imzalı belgede: "GATA Eğitim Hastanesi Acil Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nde Şubat 2011 tarihinde 7 hastadan alınan kültürlerde "Acinetobacter Baumanni" tespit edildiği ve bu nedenle.....ikinci bir değerlendirmeye kadar bu üniteye hasta alınmamasının uygun olacağı belirtilmiştir." "Bu kapsamda GATA Eğitim Hastanesi Acil Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesine ikinci bir emre kadar hasta kabulü yapılmayacaktır" ifadeleri yer alıyor.

Torumtay'ın ölümünde enfeksiyon şüphesi

Geçtiğimiz Aralık ayında tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybeden Eski Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay'ın hastane enfeksiyonu nedeniyle öldüğü iddia edilmişti. Daha önce de Sağlık Bakanlığı'nın GATA'ya uyarı gönderdiği ortaya çıktı. Klinikte personelin sigara içtiğini tespit eden bakanlık GATA'yı "bir daha olmasın" diyerek uyarmış.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Tıp Fakültesi'nin Yoğun Bakım Ünitesi'nde görülen enfeksiyon riskine karşı geçtiğimiz Mart ayında "Askeri Tıp Fakültesi Dekanı ve Eğitim Hastanesi Baştabibi" imzasıyla bir emir yayınlandı. 3 Mart 2011 tarihli emirde "7 hastadan alınan kültürlerde aynı enfeksiyonun tespit edildiği" bildirilirken yoğun bakım ünitesinde de bu riskin söz konusu olduğu vurgulandı ve yoğun bakım ünitesine hasta kabulünün durdurulması istendi.

Tümgeneral Baştabip'in imzalı emrine rağmen GATA Yoğun Bakım Ünitesi'ne hasta kabulünün devam ettiği öne sürüldü. İddialara göre bu konuda personele herhangi bir eğitim de verilmedi.

Emrin yayınlandığı 3 Mart 2011'den sonra yoğun bakıma yatırılan hastaların 6'sında hastane mikrobunun tespit edildiği anlaşıldı.

ACİNETOBACTER BAUMANNİ

Skandal bununla da kalmadı. Yoğun bakıma yatırılan hastaların 3'ü, 3 Mart'ta yayınlanan "Hasta almayın emrinde" bahsedilen "Acinetobacter Baumanni" adlı, ilacı karşı çok dirençli enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti. Bu nedenle vefat eden hastaların isimlerini şunlar olduğu öğrenildi: Osman Nehirli, Yusuf Denden ve Mesude Aydın.

SAĞLIK BAKANLIĞI "SİGARA UYARISI" YAPMIŞTI

Enfeksiyon tespit edilen GATA Yoğun bakım ünitesinin daha önce Sağlık Bakanlığı tarafından, "Klinikte bir daha sigara içmeyin" diye uyarıldığı da öğrenildi. Milli Gazete'nin ulaştığı kaynaklar, GATA Yoğun Bakım Ünitesi'nde hijyen kurallarına itibar edilmediğini öne sürdü.

TORUMTAY İDDİASI

Geçtiğimiz Aralık ayında tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybeden eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necip Torumtay'ın burada hastane virüsü kaptığı ve bu nedenle öldüğü iddia edilmişti. Ancak GATA'dan yapılan açıklamada Torumtay'ın "yaşlılık" nedeniyle öldüğü söylenmişti.

MİLLİ GAZETE

GATA'da kobay Mehmetçik skandalı

Geçtiğimiz yıl da GATA'da 20 Mehmetçik'in kobay yapıldığı, askerlerin beyinlerine elektromanyetik alan uygulandığı ve 'bilimsel çalışma' adıyla da uluslararası kongreye sunulduğu ortaya çıkmıştı.