Hatay'da kiralık ev kalmadı

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Hatay'a gelen ve ev kiralayan Suriyeliler nedeniyle kiralık ev bulmak oldukça zorlaştı.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Hatay'a gelen ve maddi durumu iyi olan Suriyeliler kiraladıkları evlerde üç dört aile birlikte kalıyor. Suriyelilerin ev isteklerine yeterince cevap veremediklerini ve Hatay'da kiralık ev bulmakta sıkıntı yaşadıklarını anlatan Antakya Emlakçılar Odası İkinci Başkanı Ali Genco, kendilerine günde en az 10-15 Suriyelinin ev kiralamak için geldiğini söyledi.

Hatay'da şu anda kiralık ev bulunmadığını söyleyen Ali Genco, "Şu anda bir arkadaş bize kiralık ev soruyor, ama şu anda yok. Elimizde yok. Gelen Suriyeli arkadaş çok var. Yani günde inanır mısın 10-15 kişi geliyor, ama ev yok. Ev olmayınca da zor durumda kalıyoruz, bazılarını veriyoruz. Şu ana kadar çok verdim ben." dedi.

İki üç ailenin bir daireyi tutmak istediğini, bunun da parasızlıktan kaynaklandığını söyleyen Genco "Bazıları geliyor, iki üç aile bir daireyi tutmak istiyor, biz de mal sahiplerine söylüyoruz, mal sahibi kabul ederse oluyor, bazıları kabul ediyor, bazıları etmiyor. Bazı aileler birleşiyor. Fakir aileler var içlerinde bu parayı ödeyemeyecek olanlar var. Ama iki üç kişi olunca parayı ödüyor adamlar." diye konuştu.

Suriyelilerin kaçıp parayı ödememe durumuna karşı üç aylık kirayı peşin aldıklarını söyleyen Genco, sözlerine şöyle devam etti: "Biz iki üç aylık peşin kira alıyoruz. Elektrik su faturaları için de depozito alıyoruz. Aynı zamanda pasaportlarının fotokopilerini de alıyoruz, karakola bildiriyoruz."

Ev kiralarının en az 100 ile 200 TL arasında arttığını belirten Genco, "Ev kiraları arttı. 300 olan 400'e, 400 olan 500'e yani bir yüz lira arttı." değerlendirmesini yaptı.

Suriyelilerin ev kiralarını ödemediği yönündeki söylentilerin gerçekçi olmadığını da söyleyen Genco, "Hayır öyle bir şey yok. İki, üç, beş aylık peşin kirayı veren var. Ayrıca depozito da alıyoruz. Biz ev sahiplerinin haklarını da koruyoruz." dedi.

Ev tutanlardan kadınların da olduğunu, bunun sebebinin kocalarının ölmüş olması olduğuna değinen Genco, "Bazılarının kocaları yok. Üç dört aile var böyle. Bayanlar çocuklarıyla beraber geliyorlar. Bazılarının kocası ölmüş." diye belirtti.

Gelip Hatay'da ev tutan Suriyelilerin evlerinde birçok eksik olduğunu dile getiren Genco, "İnanır mısın evde halı falan yok. Yatak yok. Kauçuk ve halının üzerinde yatıp kalkıyor adamlar. Yani durumları çok vahim." diyerek Suriyelilerin şartlarının iyi olmadığını söyledi.

Suriye'den 15 gün önce gelen ve Hatay'da ev tutan Hüseyin Faysal Mourad ve ailesi 9 çocuklarının Suriye'de kaldığını ve kendilerine ulaşamadıklarını gözleri dolarak anlattı: "15 gün önce buraya geldik. Orada 9 çocuğumuz kaldı ve şu anda ne halde olduklarını bilmiyoruz. 5 tane oğlum ve 4 kızım orada kaldı." Hatay'da yaşamaktan memnun olduklarını söyleyen Mourad, "Burada olmaktan memnunuz. Her şey iyi güzel. Burada akrabalarımız var ve onlar yanımıza gelip gidiyor." dedi.
Ölümden korkmadığını, ancak bu şartlarda Suriye'ye dönmeyeceğini de söyleyen Mourad, "Bu şartlarda oraya gitmem. Ölümden korkmuyorum, ama oraya da gitmem." diye belirtti.

9 çocuğunun orada kaldığını ve her birinin bir yerde kaldığını söyleyen anne Hadice Faysal Mourad ise, "9 çocuğum orada kaldı. Her biri bir yanda ve onlara ne olduğunu bilmiyorum." sözleriyle çaresizliğini dile getirdi.

6 arkadaşıyla kiraladığı evde kalan Suriyeli Ahmed Salih 15 gün önce Hatay'a geldiğini söyledi. Paraları yetmediği için 6 arkadaşıyla birlikte ev tuttuklarını anlatan Salih, şunları söyledi: "15 gün önce geldim. Ailelerimiz hala orada. Para konusunda sıkıntı yaşadığımız için 6 arkadaşla birlikte tuttuğumuz evde kalıyoruz. Ailem Hama'da ve yaklaşık 20 gündür onlara ulaşamıyorum. Telefonla da kimseye ulaşamıyorum. Burada emin ellerdeyiz ama Suriye'de hep mermilerin ortasındayız. Güvenliğimiz hiç yok. Antakya'da bize herkes iyi davranıyor. Şimdiye kadar sokaklarda bize ters davranan hiç kimse olmadı. Herkes bize iyilikle yaklaşıyor ve hürmet ediyor."

BİZE ULAŞIN