30 Ağustos resepsiyonu iptal

Cumhurbaşkanlığı, 30 Ağustos Tebrikat Töreni ve Resepsiyonu'nun iptal edildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde dün (27 Ağustos 2012) yapılan heyet toplantısında alınan tavsiye kararı doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde Çankaya Köşkü'nde yapılması planlanan 30 Ağustos Tebrikat Töreni ve Resepsiyonu iptal edilmiştir" denildi.

Anıtkabir ve Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törenlerin ise planlandığı gibi icra edileceği, anılan törenlere Cumhurbaşkanı'na vekaleten Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek'in katılacağı belirtilen açıklamada GATA ile Kara, Hava ve Deniz Harp Okulları Diploma Törenlerine de Cumhurbaşkanı Gül'e vekaleten Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek'in katılacağı bildirildi.

GEÇEN YIL DA İPTAL EDİLMİŞTİ

Resepsiyon gerçekleştirilseydi bir ilk yaşanacaktı. İlk kez 30 Ağustos'un ev sahipliği Anayasa uyarınca Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "başkomutanı" sıfatını da taşıyan Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecekti. Davetiyelerde de davet sahibi olarak "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bayan Gül" ibaresi yer alıyordu.

Davet Cumhurbaşkanı ve eşinin olunca, davet yeri de doğal olarak Çankaya Köşkü'ydü. Daha önceki yıllarda 30 Ağustos'a ev sahipliği hep Genelkurmay Başkanı tarafından yapılıyordu. Resepsiyonlar da orduevlerinde veriliyordu.

30 Ağustos resepsiyonunun geçtiğimiz yıl da Cumhurbaşkanı tarafından verilmesi kararı alınmış, ancak terör olayları nedeniyle resepsiyon iptal edilmişti.

BİZE ULAŞIN