Cumhurbaşkanı Gül hastaneden mesaj yolladı

Kulağındaki rahatsızlık nedeniyle hastanede yatan Cumhurbaşkanı Gül, fotoğrafını Twitter'da yayımladı. Suriye raporu ve haritasını inceleyen Gül, bir yandan da eski ABD Başkanı Bush'un Irak anılarını okuyor

Kulağındaki rahatsızlık nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören ve doktorların tavsiyesi nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine katılamayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Twitter hesabından hasta yatağındaki fotoğrafını paylaştı. Sağlığının iyiye gittiğini belirten Gül, Suriye ile ilgili bir rapor incelerken görülüyor. Gül'ün başucunda ise, eski ABD Başkanı George W. Bush'un anılarını yazdığı Decision Points (Karar Noktaları) adlı kitap bulunuyor. Bush, 2010'da çıkan kitabında anılarını anlatmış, 2003'teki tezkereyle ilgili olarak, "Türkiye beni hüsrana uğrattı" ifadesini kullanmıştı.

SURİYE RAPORUNU İNCELEDİ

Gül, hastane yatağında çekilmiş 3 kare fotoğrafı paylaştı. Fotoğraflarda Gül, gözlük takarak Suriye ile ilgili bir raporu inceliyor. Suriye haritasının yer aldığı rapor, "20-26 Ağustos 2012 çatışma-operasyon bölgeleri ve önemli gelişmeler" başlığını taşıyor. Raporda, Suriye'de yaşanan gelişmeler bölge bölge detaylarla anlatılıyor. Raporda ayrıca öldürülen Suriyeli sivillerin konduğu toplu mezarın da fotoğrafı yer alıyor. Aynı raporda Suriye'deki gelişmelere ve ölüm oranlarına ilişkin istatistiki veriler de yer alıyor. Bu sırada, Gül'ün sol eline bir serum bağlandığı görülüyor. Gül'ün hemen yanı başında ise, üzerinde Cumhurbaşkanlığı Forsu olan bir dosya, bir bardak su ve saati bulunuyor. Komodinin üzerinde bir gözlük kabı ve üç kitap var. En üstte Paolo Coelho'nun 'Elif' kitabı yer alıyor. Gül'ün başucu kitabı ise ABD eski Başkanı George W. Bush'un anılarını yazdığı "Decision Points." (Karar Noktaları) Bush, kitapta Irak müdahalesinden, Katrina kasırgasına kadar başkanlığı dönemindeki icraatlarını anlatırken, zaman zaman verilen yanlış kararlardan duyduğu üzüntüleri de dile getirmişti. Bush, 2010'da çıkan kitapta, Irak Savaşı öncesi yapılan hazırlıkları da anlatmış, "2003 Mart'ında, savaş planımız hazırdı. Bir yılı aşkın bir süre boyunca yapılan incelemeler ve sorgulamalar sonunda, Tommy Franks (zamanın genelkurmay başkanı) ve ekibi, Saddam Hüseyin'i çabuk ve kararlı bir şekilde devireceğinden emin olduğum bir operasyon planı geliştirdi. Geride belirsiz olan tek bir şey kalmıştı ki, o da Türkiye'nin oynayacağı roldü" diye yazmıştı.

BUSH'UN HAYAL KIRIKLIĞI

Bush, şöyle demişti: "Topraklarını bize açması için Türklere aylarca baskı yaptık. Böylece 4. Piyade Tümeni'nden 15 bin asker kuzeyden Irak'a girebilecekti. Biz buna karşılık Türkiye'ye ekonomik ve askeri yardımın yanı sıra, IMF'den önemli bazı programlara ulaşmasını sağlayacak ve AB üyeliği için de destek vermeye devam edecektik. Bir ara izni alıyor gibiydik. Başbakan Gül'ün hükümeti isteğimizi kabul etti. Ama parlamento 1 Mart'ta bir son oylama yaptı ve izin az bir farkla geçmedi. Hüsrana ve hayal kırıklığına uğradım. O zamana dek yaptığımız en önemli istek, NATO müttefikimiz olan Türkiye tarafından reddedilmiş, Türkiye Amerika'yı yarı yolda bırakmıştı."

TEŞEKKÜR ETTİ
Cumhurbaşkanı Gül, dün sabah Twitter hesabından, hastanede çekilmiş fotoğraflarını takipçileriyle paylaştı. Tüm vatandaşların Zafer Bayramı'nı kutlayan Gül, çok istemesine rağmen, doktorların tavsiyesi üzerine 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamasına katılamadığını belirtti. Hastanedeki tedavisinin sürdüğünü belirten Gül, Twitter mesajlarına şöyle devam etti: "Daha birkaç gün burada kalacağım. Sağ olsun, tüm personel ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Çok şükür, sağlık durumum iyiye gidiyor. Doktorlarım gerekli açıklamaları yapıyor, en güncel bilgileri sürekli sizlerle paylaşıyorlar zaten. Devlet kademesinin ötesinde, Türkiye'nin dört bir yanından sevgi ve samimiyet yüklü geçmiş olsun mesajları yağıyor. Selamlarınızı, dualarınızı alıyorum. Allah hepinizden razı olsun. Bu arada, hastanedeki vaktimi de boş geçirmiyorum. Çalışmalarıma devam ediyorum, raporlar ve kitaplar okuyorum. En kısa süre içinde sizlerle yeniden buluşuncaya kadar Allah'a emanet olun."

BİZE ULAŞIN