Merkezi ezan kalkıyor

İl Müftülüğünce, kent merkezi ve ilçelerde ''merkezi ezan sistemi'' uygulamasına son verildiği bildirildi.

İl Müftüsü Arif Gökce, yazılı açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği 2012-2016 Stratejik Plan çerçevesinde merkezi vaaz ve ezan sisteminden, kademeli olarak yerinde vaaz ve ezan uygulamasına geçileceğini kaydetti.

Cami görevlilerinin vaaz etme ve ezan okuma ehliyetlerini geliştirmek için eğitim hizmetlerinin devam ettiğini belirten Gökce, şunları kaydetti:

''Bu çerçevede Adana merkez ve ilçelerinde ezanın merkezden okunmasına son verdik. Bundan böyle her görevli kendi camisinde ezanını okuyacak. Ayrıca vaaz etme ehliyetine haiz görevlilerimiz, bir süredir camilerinde vaaz etmektedirler. Ezan, vaaz ve hutbe, cami görevlisinin vizyonudur. Başkanlığımız bu konularda görevlilerimizi sınırlamak istememektedir. Bu yüzden cami görevlimiz hutbesini hazırlayarak İl Hutbe Komisyonuna sunabilir. Kabul edildiği takdirde kendi hutbesini camisinde okuyabilir. Görevlimiz vaaz etme noktasında da inisiyatif alabilir. Nitekim yüz yüze vaaz kursu almış olan tüm görevlilerimiz camilerinde vaaz etmektedir. Bu şekildeki görevlilerimizin sayısını artırmak için söz konusu kurslar devam etmektedir. Bununla birlikte merkezi vaaz sistemi devam edecektir. Ancak vaaz etme yeterliliğine sahip görevlilerimiz camilerinde vaaz edeceklerdir.''

Ezanın, din görevlilerinin, bulunduğu mahalleye beş vakit çağrısı olduğunu bildiren Gökce, ezanı merkezi sisteme odaklamanın, din görevlisinin cemaatiyle ve mahalle sakiniyle iletişimini sınırlamaya yol açtığını kaydetti.

Ayrıca, ezanı sadece bir kişinin okumasının, ezan okuma geleneğinin devamı açısından da tehlikeli olduğunu dile getiren Gökce, ''Merkezi ezan sistemi, gelecek nesillerin ezan okuma kültüründen uzak yetişmesine neden olabilir. Bu nedenle, Adana'da ezanın mahallinden okunmasına ve merkezi ezan okuma sisteminin sonlandırılmasına karar verdik. Görevlilerimizin güzel ezan okuyabilmesi için ezan okuma kursları düzenledik. Bu seminerlerle, inşallah ilimizde daha güzel ezanlar okunacaktır'' ifadelerini kulandı.

BİZE ULAŞIN