Akçakale'ye düşen mermiye misilleme

Geçtiğimiz gün 5 Türk vatandaşını şehit eden Suriye'nin top mermilerinden biri daha Akçakale'ye düştü. TMO bahçesine düşen mermiye karşılık Türkiye anında 7 top atışıyla cevabını verdi

Sınırın hemen yanı başında iç savaşın sürdüğü Suriye'den ateşlenen top mermisi yine Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düştü. TMO bahçesine düşen patlayıcı ölüm ya da yaralanmaya neden olmadı. Patlamanın ardından 2. Hudud Taburu'ndan obüs topuyla 7 atış yapılarak, Suriye tarafına karşılık verildi. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin kontrolü büyük ölçüde elinde bulundurduğu Akçakale'nin karşısındaki Tel Abyad ilçesine, Beşşar Esad'a bağlı güçler tarafından öğleden sonra birkaç kez top atışı yapıldı. Bu sırada mermilerden biri, sınır hattında bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi'ne ait (TMO) bahçede depoların yakınına düştü. Can kaybının yaşanmadığı olayda şarapnel parçalarının depolara zarar verdiği görüldü.

TAMPON BÖLGE

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Tel Abyad'ta top atışının sabahtan bu yana aralıklarla yapıldığını, bir top mermisinin tampon bölgeye düştüğünü söyledi. Ayhan, "Olayda Allah'a şükür can kaybı olmadı. Patlamanın hemen ardından top atışının yapıldığı alanlara karşı atış yapıldı" dedi. Sınırdaki Türk birliklerinden, merminin düşmesinin ardından Suriye'ye art arda top atışları yapıldı. Yine Akçakale'de geçen hafta 5 kişinin ölümüne neden olan top mermisinin ardından TMO çalışanlarına izin verildiği, sadece bir güvenlik görevlisinin kaldığı öğrenildi. Bu arada Şanlıurfa Akçakale sınırında bulunan Suriye'nin Tel Abyat kentinde dün sabah saatlerine kadar çatışmalar sürdü. Esad'ın askerleri sabah saatlerinde de muhaliflerin elinde bulunan Tel Abyat'taki hükümet konağı başta olmak üzere bir çok yeri bombaladı. Silah ve bomba sesleri Akçakale'de de yankılandı. Suriye'nin Türkiye sınırındaki Harabjoz kentinde Suriye Ordusu ile muhalifler arasında yaşanan çatışmalarda da 5 adet top mermisinin Türkiye topraklarına isabet ettiği açıklandı. Hatay Valiliği sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, son 3 günde sınırdan; kimisi 50 metre, kimisi 1000 metre içeriye olmak üzere 5 adet top ve havan mermisi düştüğü belirtildi. Dün akşam saatlerinde Altınözü'nde Türkiye topraklarına düşen top mermisine de anında cevap verildi.

BİZE ULAŞIN