56 milyon kişi büyükşehirlerde

Hükümet, 13 ili büyükşehir yapan yasa tasarısını Meclis'e sevk etti. Tasarı, yenilerle birlikte sayıları 29'u bulacak büyükşehir belediyelerinin sınırını "illerin mülki" sınırlarına genişletiyor. Bin 551 belediye kapatılıyor, 16 bin köy mahalleye dönüşüyor. Büyükşehir belediye başkanlarına geniş yetkiler veriliyor. Büyükşehir belediye başkanı ve valilerin diplomatik (kırmızı) pasaport almasını da sağlayacak tasarıda bazı maddeler şöyle:
Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde büyükşehir belediyesi kurulacak. Böylece büyükşehir belediyesi sayısı 29'ü yükselirken Türkiye nüfusunun 56 milyonu büyükşehirlerde yaşan hale gelecek.
İl sınırı büyükşehir belediyesinin sınırı sayılacak. O ildeki tüm belediyeler büyükşehir bağlanmış olacak.
16 bin 82 köyün tüzel kişiliği de kaldırılacak. Bu köyler bağlı bulundukları ilçenin mahallesi haline dönüşecek. Türkiye genelinde nüfusu 2 binin altında olan belediyeler kapatılacak. Daha önce kapatılan ancak Danıştay kararı ile varlıklarını sürdürenler de dahil bin 591 belediye kapatılacak.
Bundan sonra nüfusu 750 binin altında iller büyükşehir yapılmayacak. Nüfusu 750 bini bulanlar ise yasa ile bu statüyü kazanacak.

BİZE ULAŞIN