Bülent Arınç: Bu tezkere laf olsun diye çıkarılmamıştır

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Suriye tezkeresi" sonrası "savaş" beklentisine kapılmanın doğru olmadığın belirterek, "Biz barışçı bir ülkeyiz, savaşı düşünmeyiz" dedi. Bakanlar Kurulu, dün Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Yaklaşık 7 saat süren toplantının ardından Arınç'ın yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:
Şüphesiz bu tezkere laf olsun diye çıkarılmamıştır. Bu yetki 'dostlar alışverişte görsün' yetkisi de değildir. Elbette barışı hepimiz ister ve arzu ederiz, bugüne kadar Suriye'deki böylesine menfi gelişmelere rağmen Türkiye ne kendisi müdahale etmeyi ne de bir başkasının müdahalesine imkan vermeyi düşünmemiştir.
'Tezkereyi aldık bundan sonrası savaş' diye hiç kimsenin aklına gelmesin. Biz barışçı bir ülkeyiz, savaşı düşünmeyiz, aklımıza da getirmeyiz. Ama bağımsızlığımıza da egemenliğimize de hiç şüphesiz pek çok ülkeden daha fazla hassasiyet gösteririz. İcabı halde kullanılmak üzere bir yetki almıştır Hükümetimiz icabı halin ne olduğunu da kendisi takdir edecektir. Arınç bir soru üzerine kamu hizmetlerine ana dilde erişim ve mahkemede savunma yapma konusunda "Bu çalışmalara start verildi, ama henüz bir taslak haline gelip sunulacak noktada değil"dedi.

BİZE ULAŞIN