BM'de sınır alarmı

Strasbourg'daki Demokrasi Forumu'nda konuşan Ban Ki-moon Suriye'deki durumun felakete dönüştüğünü, Türkiye sınırındaki çatışmalar artarsa ciddi sonuçları olacağını söyledi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelerin çatışmayı artırabileceği uyarısında bulundu. Strasbourg'da Avrupa Konseyi binasında düzenlenen "Dünya Demokrasi Forumu"nun açılışında konuşan Ban Kimoon, Konsey'in demokrasiye katkılarına bahsettiği konuşmasında, Suriye'deki son gelişmelere de değindi. Liderlerin kendi halkının meşru taleplerine kulak vermesi gerektiğine dikkati çeken Ban, "Başkan Esad çok geç olmadan kendi vatandaşlarını dinlemeli" dedi.

'FELAKETE DÖNÜŞTÜ'
Ban Ki-moon, Suriye'deki durumun felakete dönüştüğünün altını çizerek, bu durumun komşu ülkelerin ve bölgenin istikrarını daha da olumsuz etkileyeceğine işaret etti. BM Genel Sekreteri, Türkiye-Suriye sınırındaki gerginliğin çatışmayı tırmandıracağını ifade ederek, bu durumun çok ciddi sonuçları olacağını vurguladı. Ban Ki-moon, muhalefet ve rejim güçlerinin silah temin etmeye devam etmesinin kendisini derinden endişelendirdiğini belirterek, "Bunu durdurmaları için, silah sağlayan ülkelere bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Askeri çatışma, işleri daha da kötüleştirir. Krizden çıkışın tek yolu şiddetten vazgeçerek, siyasi çözüme yönelik girişimlerin başlatılmasıdır" diye konuştu.

GÜVENİLİR SİYASİ GEÇİŞ GEREK
Suriye'deki belirsizliklerin ve endişelerin umutları azalttığını ifade eden Ban, krize siyasi çözüm aranması gerektiğinin altını çizdi. Ban, "Amacımız halkın meşru isteklerini karşılayan güvenilir bir siyasi geçiş için elverişli koşullar yaratmak ve tüm Suriyeliler için aynı hakları güvence altına almaktır" dedi. BM'nin Suriye'ye insani yardımlarında önemli artışlar olduğunu vurgulayan Ban, "Yaklaşan kış şartları nedeniyle Suriye halkına ve 300 binden fazla mültecinin barındığı komşu ülkelere, artan ihtiyaçları karşılamak için daha fazla yardım yapılması gerekiyor" uyarısında bulundu.

KARMAN'A SICAK KUTLAMA
Forumda 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi Yemenli kadın aktivist Tavekkül Karman da bir konuşma yaparak, demokratik hareketlerin desteklenmesini istedi. Genel Sekreter Ban Ki-moon, Karman'ın konuşmasından sonra Nobel Ödüllü aktivistin elini tutarak havaya kaldırdı. Avrupa Konseyi Genel Kurul salonunda yapılan forumda Strazburg Belediye Başkanı Roland Ries ve Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Bernard Cazeneuve de birer konuşma yaptı. Her yıl düzenlenen forumda 47 ülkeden temsilciler bulundu.

BİZE ULAŞIN