'En kötü senaryo gerçekleşiyor'

Suriye'de şu anda en kötü senaryoların gerçekleştiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Hükümetimiz, Genelkurmay Başkanlığımız ile devamlı istişare içindeyiz. Ne gerekiyorsa yapılıyor ve yapılacak" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, en kötü senaryoların gerçekleştiği Suriye'de yaşananların Türkiye'yi de etkilediğinin altını çizerek, "Böyle bir süreçte, hükümetimiz, Genelkurmay Başkanlığımız ile devamlı istişare içindeyiz. Ne gerekiyorsa onlar da gördüğünüz gibi anında yapılıyor zaten. Bundan sonra da yapılmaya devam edecek" dedi. Estonya Büyükelçisi Miko Haljas'ı kabul edip, güven mektubunu alan Gül, gazetecilerin, Suriye'de yaşananlara ilişkin sorusunu yanıtladı. Suriye'de şu anda en kötü senaryoların gerçekleştiğini, Suriye halkının acı çektiğini, orada yaşananların Türkiye'yi de etkilediğini dile getiren Gül, şunları söyledi:

GEREKEN YAPILIYOR
"Kaybettiğimiz vatandaşlarımız var. Dolayısıyla böyle bir süreçte, hükümetimiz, Genelkurmay Başkanlığımız ile devamlı istişare içindeyiz. Ne gerekiyorsa onlar da gördüğünüz gibi anında yapılıyor zaten. Bundan sonra da yapılmaya devam edecek. Suriye'deki bu durumun böyle devam etmesi beklenemez, kesinlikle beklenemez. Dolayısıyla eninde sonunda bir değişiklik, geçiş olacaktır. Ama bütün arzumuz şu: Daha çok kan dökülmeden ve Suriye kendi kendini daha çok harabeye çevirmeden bunun olması ve uluslar arası camianın da burada gayet etkin şekilde davranması şarttır diye düşünüyorum."

YÜKSEKÖĞRETİM MODELİ ÇANKAYA SOFRASINDA
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Sofrası'nda yeni yükseköğretim sistemiyle ilgili farklı taraflarla görüş alışverişinde bulundu. Gül, bugün de YÖK'e giderek, brifing alacak. Çankaya Sofrası toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Eskişehir Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı, TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öktem Vardar, Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Ali Doğramacı, İstanbul Politikalar Merkezi Kurucu Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Tekeli ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen katıldı. Çankaya Köşkü'ndeki basına kapalı toplantı, yaklaşık 2 saat sürdü.

ÇOK HASSASIM
Toplantıda Gül'ün konuklardan nasıl bir yükseköğretim olması yönünde görüş aldığı ifade edilirken, "YÖK her kesimin görüşünü alıyor. Yarın da (bugün) giderek çalışmalar hakkında bilgi alacağım. Hassas olduğum konuların başında yeni yüksek öğretim sistemi geliyor. Rektör atama modelinden öğretim üyelerinin özlük haklarına kadar dünya standartlarından bir model yaratmalıyız" dediği bildirildi. Gül'ün devlet üniversitesi, vakıf üniversitelerinin yanı sıra tartışılan özel üniversitelere de sıcak baktığı ve sistemin içinde olabileceğini kaydettiği bildirildi. Dünyadan örnekler de veren Gül'ün üniversitelerin finansman yapılarına, akreditasyon sistemi üzerine de yeni bir sistem kurulmasının gerekliliğini ifade ettiği de belirtildi. Toplantıda Gül'ün, yeni yüksek öğretim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda tüm tarafların görüşlerinin alınmasının önemine dikkat çektiği öğrenildi. ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlham Tekeli, toplantının verimli olduğunu belirterek, "Ben yüksek öğretim sisteminin değişikliğinden önce üniversitelerde bir araştırma yapılması gerektiğini, öğretim üyelerinin beklentilerinin karşılanması, motivasyonunun ölçülmesini önerdim" dedi.

BİZE ULAŞIN