Müdüre siyaset ve STK'lardan 'Güven'

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in "Dağda ölen insan için ağlanmadıkça sorun çözülmez" sözlerine siyasetten ve sivil toplum kuruluşlarından destek geldi Başbakan Yardımcısı Arınç "İfadelerini çok değerli buluyorum" derken, BDP'li Sırrı Sakık, "Türkiye'nin bu seslere ihtiyacı var. Vicdan muhasebesi yapıyor, bir özeleştiride bulunuyor" diye konuştu

Diyarbakır'ın yeni Emniyet Müdürü Recep Güven'in, "2005'te 'Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız, insan değilsiniz' demiştim. Ama eline silah alıp çoluk çocuk demeden insan katleden canavarlaşmış bir teröristi de enterne edemiyorsanız devlet değilsiniz. Ben bu iki cümle arasında gidip geliyorum" sözlerine destek geldi. Meclis'te AK Parti, CHP ve BDP'li vekiller ile STK'lar Güven'e destek verdi. Güven'in sözlerine Meclis'teki milletvekillerin yorumları şöyle:
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Bu düşüncelerini, ifadelerini çok değerli buluyorum. İnşallah bunun ışığında bölge halkıyla da kucaklaşarak, beraber hareket ederek bugün teröre karşı yek vücut millet olarak da emniyet güçleri olarak da birlikte çalışacağımızı göstermiş olur.
AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın: Açıklamaları insani ve doğal buldum. Hiçbir ananın ağlamasını arzu etmeyiz. Anaların bu işe 'dur' demesi, 'edi bese' (yeter) demesi lazım. Halkın artık PKK ile arasında mesafe koyması şart. Halk 'Kan, acı görmek istemiyoruz' diyor.
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat: Evlat kaybetmiş biriyim. Açıklamalar çok önemli. 14 yaşındaki bir çocuğun elinde bomba patlıyorsa suç onun değil kullananların suçudur. Ölümlerin hepsine karşıyım

'TÜM İNSANLAR KARDEŞİMİZ'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu:
Geçtiğimiz 20 yıla dikkat çekmiş olması ve bunu çarpıcı cümlelerle ifade etmesi önemli ve değerlidir. Emekli olduktan sonra değil, görevdeyken bu açıklamaları yapması daha önemli. Duygu kopuşunun yaşandığı ortamda, duygu ortaklık vurgusu çok önemli.
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı: Dünyanın neresinde olursa olsun, ölenlerin arkasından sevinen var mıdır? Biz analar ağlamasın derken, ana diyoruz. Dilini, dinini, ırkını, mezhebine bakmıyoruz.
CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça: Bu topraklarda kimsenin ölmesini istemiyoruz. Tüm insanlar bizim kardeşimiz. Devlet, suça bulaşmış insanları kurtarmak için çaba sarf etmeli.

'BU SESLERE İHTİYACI VAR'
BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık:
"Türkiye'de çok alışık olmadığımız bir ses. Türkiye'nin aslında bu seslere ihtiyacı var. Emniyet Müdürü, vicdan muhasebesi yapıyor, bir özeleştiride bulunuyor. Zaten acıları ortaklaştırabilirsek, çözülemeyecek hiçbir sorunumuz da yoktur. Herkes bu vicdani muhasebeyi yaparsa, özellikle Diyarbakır'dan yükselen bu sesi Parlamento burada seslendirebilirse, acıları ortaklaştırabilirse, gözyaşlarının renginin farklı olmadığını, annelerin, babaların acılarının farklı olmadığını tespit edebilirsek, çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yok"
BDP Grup Başkanvekili İdris Balüken: Açıklamalarını son derece cesur bir çıkış olarak görüyorum. Empati kurmak gerektiğini, ölümler arasında ayırım yapmamak gerektiğini söylüyoruz.
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: İcraatları ve söylemlerinin birbirini tutması için siyasi iktidarların buna yol vermesi lazım.
Eski bakanlardan Salim Ensarioğlu: 1990'larda ismi konulmamış iç savaş yaşanıyordu. Bu müdürümüz gibi insanlar olsaydı Ankara farklı bakardı olaya. Oysa hiç kimse öyle düşünmüyordu ve yalnız kalıyordum.

BİZE ULAŞIN