PKK'lılar 8 okula birden saldırdı

Şırnak'ın İdil ilçesinde terör örgütü yandaşları 8 okula eş zamanlı saldırı düzenledi. Okula taş ve molotofla yapılan saldırı sonucunda 2 öğrenci yaralandı.

Bölücü terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın yakalanma gününü bahane eden örgüt yandaşları, İdil'de 8 okula taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Tenefüse çıkan öğrencileri hedef alan örgüt yandaşlarının attıkları molotoflar 2 öğrencinin eline isabet ederek, yaralanmalarına neden oldu. Yaralı öğrenciler hastaneye kaldırıldı.

Olayı haber alan öğrenci velileri okula akın ederek, çocuklarını eve götürmek istedi. Ancak okul çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan güvenlik güçleri ve okul idaresinin çabalarıyla aileler bu kararlarından vazgeçti.

2 ÖĞRENCİ YARALANDISaldırılarda Cumhuriyet İlköğretim Okulunda 1, Fatih İlköğretim Okulunda 1 olmak üzere 2 öğrenci kollarına isabet eden molotof kokteyllerinden dolayı yaralandı. Kollarında yanık meydana gelen öğrenciler öğretmenleri tarafından İdil Devlet Hastanesine kaldırılırken, okullarda polis geniş güvenlik önlemi aldı. Fakat bu önlemlerde işe yaramadı ve aileler çocuklarını okullardan alarak eve götürdü.

"AĞLADIĞIM KONU DA BU ZATEN"Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, "Şu çocukları bu kadar terörist haline getirenlerden nefret ediyoruz, ağladığım konu da bu zaten" dedi.

Güven, Diyarbakır'da maskeli bir grubun, ses bombası ve molotofkokteyli atması sonucu 2 öğretmen ve 1 öğrencinin yaralandığı Şehitlik Lisesi'ne geldi.

Okula girerek ses bombası ve molotofkokteyli atılan öğretmenler odasının da bulunduğu idare bölümünde incelemelerde bulunan Güven, olayla ilgili okul idaresi ve öğretmenlerden bilgi aldı.

Güven, okul çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, öğretmenini yakacak kadar bir çocuğu kinlendirenlerden nefret ettiğini söyledi.

"Bütün dertlerinin de bu" diyen Güven, "Şu çocukları bu kadar terörist haline getirenlerden nefret ediyoruz, ağladığım konu da bu zaten. Yani bir çocuk öğretmenini nasıl yakmaya kalkar? Yani bir çocuk okuluna gelir de öğretmenini nasıl yakar ya? Bu çocukları bu hale nasıl getirirler? Şu çocukların hallerine baksınlar, ne diyeyim ben bunlara, bunların insanlığa faydası olur mu?" şeklinde konuştu.

Öte yandan olayda yaralanan 2 öğretmen ve bir öğrencinin kaldırıldıkları hastanelere tedavileri sürüyor. Saldırı nedeniyle okulda eğitim ve öğretim aksadı.

BİZE ULAŞIN