PKK, 9 okula saldırdı yol kesti, bomba patlattı

PKK, Emniyet Müdürü Recep Güven'in açıklamalarının ardından Diyarbakır'da 1, Şırnak'ta 8 okula saldırdı, 2 öğretmen ve 3 öğrenci yaralandı. Yüksekova'da yol kesti, bomba yüklü araç patlattı

Diyarbakır ve Şırnak'ta terör örgütü sempatizanları tarafından okullara ses bombası, molotof ve havai fişeklerle düzenlenen saldırılarda 2 öğretmen ve 3 öğrenci yaralandı. Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, "Şu çocukları bu kadar terörist haline getirenlerden nefret ediyoruz, ağladığım konu da bu zaten" dedi. Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesindeki Şehitlik Lisesi'ne saat 08.15 sıralarında gelen yaklaşık 10 kişilik grup, okula ses bombası ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Bahçedeki onlarca öğrenci ve öğretmenlere aldırmadan düzenlenen saldırıda, edebiyat öğretmeni Yusuf K. ve coğrafya öğretmeni Gülay B. ile 12'nci sınıf öğrencisi N.O. yaralandı. Okulda çıkan küçük çaplı yangın, görevliler tarafından müdahale edilerek söndürülürken yaralılar hemen ambulanslarla hastaneye götürüldü.

AĞLADIĞIM KONU BU

Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de saldırıdan sonra okula giderek incelemede bulundu. Güven, gazetecilerin soruları üzerine "Şu çocukları bu kadar terörist haline getirenlerden nefret ediyoruz, ağladığım konu da bu zaten. Yani bir çocuk öğretmenini nasıl yakmaya kalkar? Yani bir çocuk okuluna gelir de öğretmenini nasıl yakar ya? Bu çocukları bu hale nasıl getirirler? Şu çocukların hallerine baksınlar, ne diyeyim ben bunlara, bunların insanlığa faydası olur mu" şeklinde konuştu. Vali Mustafa Toprak'ın talimatıyla okulda eğitime bir gün ara verildi. Olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

8 OKULA AYNI ANDA
Şırnak'ın İdil ilçesinde de dün sabah ilçe merkezinde bulunan Atatürk, Cumhuriyet ve Anafartalar ilköğretim okulları ile İdil Lisesi, Çok Programlı Lise, Endüstri Meslek Lisesi'ne eş zamanlı olarak saldırı düzenlendi. Yüzleri kapalı göstericiler, okul bahçesinde öğrenci ve öğretmenlerin olduğu bir sırada molotof kokteyli, havai fişek ve taşlarla saldırdı. Okul bahçesinde bulunan öğretmenler öğrencileri korumaya çalışırken, panik yaşadı. Saldırılarda 2 öğrenci yaralandı. Kollarında yanık meydana gelen öğrenciler, İdil Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olay yerine zırhlı araçlarla gelen polisler, geniş güvenlik önlemi aldı. Aileler, çocuklarını eve götürdü.

ÇANTADA 40 BOMBA
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Fatih Caddesi üzerinde şüpheli bir sırt çantası olduğu yönünde ihbar alan polis, olay yerinde geniş önlem aldı. Çantada yapılan incelemede, kullanılmaya hazır 40 ses bombası ve molotof kokteylleri ele geçirdi. Polis, patlayıcı ve molotofları incelenmek üzere emniyete götürdü. Öte yandan Bitlis'te bir belediye çalışanı otomobilde ölü bulundu. Valilik, Tatvan-Van karayolunda park halinde olan otomobilde ölü bulunan belediye çalışanı Gülmehmet Alptekin'in terör örgütü üyeleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

BİZE ULAŞIN