PKK'ya ağır darbe

Şırnak’ta terör örgütüne yönelik operasyonda 32 kişi tutuklandı.

Şırnak'ta terör örgütüne yönelik yapılan çalışmalar sonucu son 20 gün içerisinde 68 adrese operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 56 şüpheli şahıstan 32'si tutuklandı.

Şırnak Valiliği'nin konuyla ilgili açıklamasında, Şırnak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince operasyon yapıldığı belirtildi. Açıklamada, "İlimiz merkezi, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde PKK/KCK terör örgütünün çağrıları doğrultusunda örgüt adına düzenlenen eylemlerde, bazı şahısların terör örgütünün amaç ve stratejisi doğrultusunda faaliyet gösterdikleri, terör örgütünün propagandasını yaptıkları, örgüt adına kamu bina ve araçları ile güvenlik güçlerine yönelik taşlı, molotoflu, havai fişekli ve patlayıcı madde ile saldırı düzenledikleri tespit edildi. Bu saldırıları organize ettikleri ve bu saldırılarda kullanılacak malzemeleri temin ettikleri anlaşılan şahısların, 5 Eylül'de İdil AK Parti İlçe Başkanı'nın aracının kundaklanması eylemini gerçekleştirdikleri, Nevruz etkinlikleri esnasında bir polis memurunun şehit edilmesi, beş polis memurunun yaralanması olayı ile okul yakma eylemi gerçekleştirdikleri açık kimlik bilgileriyle tespit edildi.

Örgütün gençlik yapılanması olan Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi (DYGM) üyesi şahıslara yönelik 14 Eylül ve 5 Ekim tarihleri arasında 9 ayrı planlı operasyon yapıldı." denildi.

Operasyon kapsamında 68 adreste 56 şüpheli şahsın gözaltına alındığı, bunlardan 32'sinin tutuklandığı bildirildi. Mahkeme tarafından 7, savcılık tarafından da 9 şahsın serbest bırakıldığı, 8 şahsa ise adli kontrol süresi verildiği belirtildi.

BİZE ULAŞIN