Türkiye'yi savunma planımız hazır

Rasmussen, NATO Savunma Bakanları toplantısında "Türkiye kendini savunma hakkına sahip. NATO'nun gerekirse Türkiye'yi savunmak için bütün planları mevcut. Fakat umarım gerek kalmaz" dedi

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İttifak'ın gerektiğinde Türkiye'yi savunmak için bütün planlarını yaptığını söyledi. NATO Savunma Bakanları Brüksel'deki NATO karargahında toplandı. Toplantıda Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz temsil etti. NATO Savunma Bakanları toplantısı öncesinde basına konuşan Rasmussen, Türkiye'yi, Suriye'nin "kabul edilemez saldırılarına" cevap verirken gösterdiği sabırlı davranışı dolayısıyla tebrik etti. Rasmussen, "Türkiye uluslararası hukuka göre kesinlikle kendini savunma hakkına sahip. Türkiye muhakkak NATO dayanışmasına güvenebilir. Gerekirse Türkiye'yi savunmak ve korumak için bütün planlar mevcut, fakat umarım buna gerek kalmaz. Umarım tüm taraflar teenni (sabır ve itidal) gösterir ve krizin tırmanmasından kaçınılır" dedi. Genel Sekreter Rasmussen, "Suriye'de doğru çıkış yolu siyasi çözümden geçiyor. Uluslararası toplumdan Suriye rejimine tek ses olarak ve güçlü şekilde, Suriye halkının meşru taleplerinin karşılık bulması yönünde mesaj gitmeli" ifadesini kullandı. Türkiye'nin ittifağın dayanışmasına güvenebileceğini belirten Rasmussen, "NATO gibi bir savunma ittifakının tüm müttefikleri korumak ve savunmak için gerekli planlarının bulunmaması şaşırtıcı olur" dedi.

FRANSA'DAN UYARI

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye-Suriye sınırında son çıkan gerginliğin Türkiye'nin itidalli davranmasıyla atlatıldığını söyledi. BM Genel Sekreteri Ban Kimun ile yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısında konuşan Hollande, Türkiye'de sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açan saldırıya da ayrıntılı bir şekilde atıfta bulundu. "Eğer bu gerginlik atlatıldıysa, bu Türkiye'nin itidalli davranması sayesinde oldu" ifadesini kullanan Hollanda, bununla birlikte "Ancak bu daha ne kadar sürebilir?" sorusunu yöneltti. Hollande, Türkiye'nin, Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara'nın liderliğinde, Beşşar Esad'ın yerine geçecek geçici bir yönetim kurulması önerisine sıcak baktıkları mesajını verdi. Fransa Cumhurbaşkanı ayrıca, Suriye yönetimine iktidarda kalma yönündeki direnişini kırmak için yeni müeyyideler uygulanmasının da gerekli olduğunu savundu.

TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak dün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefonda görüştü. Edinilen bilgiye göre Davutoğlu son gelişmelerden duyduğu kaygıyı anlatırken, Clinton da NATO çerçevesinde atılacak adımları destekleyeceklerini söyledi. Davutoğlu ayrıca Çin Dışişleri Bakanı Yang Çieça ile de telefonla görüştü.

BİZE ULAŞIN