Başbakan Erdoğan konuştu

Başbakan Erdoğan, MÜSİAD Fuarı'nın açılışında konuştu.

MÜSİAD Fuarı'nda işadamlarına hitap eden Başbakan Erdoğan'ın indirilen Suriye uçağıyla ilgili neler söyleceği büyük bir merakla bekleniyordu.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

MÜSİAD'ın başarılarını gururla izliyoruz. MÜSİAD gücünü bu milletten aldı. Anadolu insanının neleri başarabileceğini ortaya koydu. İstanbul kapısına gelen herkese kuacağını açtı. Bu fuarın İstanbul'da düzenlenmesi çok önemli. İstanbul bir buluşma, kaynaşma, kucaklaşma mekanıdır.

Bugün pek çok küresel merkez bölge merkezlerini İstanbul'a taşıyor. Türkiye'nin siyasi merkezi Ankara, ekonomik merkezi ise İstanbul oluyor.

İnsani hassasiyetler gözetilerse ticaretin önünde hiçbir engel olmaz. Biz müslümanların birbirlerini sevmede, birbirini korumada tek vücut olmalı. Biz bu emre uymuyoruz

Dünya nüfusunun yüzde 22'sinioluşturan müslümanlar olarak iş birliği imkanlarını üst düzeye çıkarmalıyız. Bu forumun işlevini ve etkisini artırmalıyız.

Dünyanın herhangi bir yerinde kardeşlerimiz sıkıntıda ise bizlerin huzur içinde olmamız mümkün değildir.

Küresel ekonomideki mevcut aktörülerin o kadar da sağlam olmadığını hepimiz gördük. Batılı şirketler ülkemize gelmek, işadamlarımızla çalışmak peşinde. Geçtiğimiz yıl yüzde 8.5'luk bir büyüme oranı yakaladık. Bu yıl ekonomik dengeleri sağlama adına yüzde 3 civarında büyüme sağlayacağız. Önüzümüzdeki yıldan itibaren yine hızlı büyüyeceğiz.

AB yerine başka pazarlarda büyüdük. Birileri buralara zayıf pazar diyebilir. Bunlar tüccarlık yapmamış. Sattığın malın güçlü zayıf pazarı olur mu? Sen malını sat, paranı al.

2023 yılının Türkiye'sinde Merkez Bankası'nın rezervi trilyon dolarla konuşulacak.

İnsani hassasiyetler konusunda asla ayrımcılık içinde olmadık. Osmanlı kendisinden yardım isteyen hiçbir toplumu geri çevirmedi.

BİZE ULAŞIN