Suriye uçağı Ankara'ya indirildi

Moskova-Şam seferini yapan yolcu uçağı silah taşıdığı şüphesi üzerine Türk savaş uçakları tarafından Esenboğa'ya indirildi

Moskova - Şam seferini yapan Suriye Havayolları'na ait bir yolcu uçağı silah taşıdığı şüphesi üzerine dün akşam saatlerinde Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirildi. Ankara'yı alarma geçiren uçak olayı şöyle gelişti: İstihbarat birimleri, Moskova'dan Şam'a giden Suriye uçağında bulunmaması gereken ve beyan edilmeyen yükün bulunduğu yönünde istihbarat aldı. Bu bilgi Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından hemen Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na iletildi. Davutoğlu ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ı an bean bilgilendirdi. Temas trafiği sürerken 37 yolculu Suriye uçağı da Moskova'dan itibaren takibe alındı ve SRY442 sefer sayılı A-320 Airbus tipi yolcu uçağı Türk hava sahasına girdiği andan itibaren Ankara'ya inişe zorlandı.

SEFERLER DURDURULDU

Acil kodu ile Ankara Akıncı 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan kaldırılan iki F-16 uçağının eşlik ettiği Suriye uçağı, Esenboğa'ya yönlendirildi. Suriye uçağı saat 17.15'te Esenboğa'ya indirildikten sonra apronda hareketli saatler yaşandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen bilgi doğrultusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türk havayolu şirketlerini uyardı. Suriye hava sahasını kullanan tüm sivil uçakların güvenli olmadığı gerekçesiyle derhal geri dönmesi istendi. Hac seferini yapan uçaklar uyarı üzerine seferlerini durdurdu. Cidde'ye giden THY uçağı rotasını değiştirip Adana'ya indi. Öte yandan uçakta aralarında çocukların da yer aldığı 17'si Rus 37 kişinin bulunduğu belirtilirken, Rus televizyonları haberi son dakika gelişmesi olarak verdi. Yabancı ajanslar Rusya'nın Türkiye'den bilgi istediğini öne sürdü.

'KURALLARA UYGUN YAPILDI'
AK Parti Mlletvekili emekli Hava Tümgeneral Şirin Ünal'ın, indirilen uçaka ilgili görüşü şöyle: "Türk hava sahasını ihlal eden uçağın içerisinde askeri malzeme ya da belirtilenin dışında bir asker sayısı, mühimmat şüphesi var ise uçak indirilir. Bu durum uluslararası kurallara uygun yapılmıştır."


BİZE ULAŞIN