'Türkiye'nin dostuyum'

Gürcistan'da geçen hafta yapılan parlamento seçimlerinden zaferle çıkan Gürcistan Hayali Partisi Başkanı Bidzina Ivanişvili, geleceğin başbakanı olarak, SABAH gazetesi aracılığıyla Türkiye'ye sıcak mesajlar gönderdi

Gürcistan'da geçen hafta düzenlenen parlamento seçimlerinde, oyların yüzde 55.1'ini alarak galip gelen Gürcistan Hayali Partisi Başkanı Bidzina İvanişvili ile Tiflis'teki iş merkezinde bir araya geldik. Ivanişvili, Bakanlar Kurulu'nu açıkladığı pazartesi günü, Türkiye'ye sıcak ve dostane mesajlar verdi. Türk işadamlarını ülkesinde daha çok yatırım yapmaya çağıran Ivanişvili, "dost komşu" Türkiye ile ilişkilerinin geliştirilmesi için her türlü çabayı göstereceğini söyledi.

'İLİŞKİLERİMİZ DAHA DA GELİŞECEK'
Rusya'daki mal varlığını satıp geçen yıl Gürcistan'da muhalif koalisyon partisinin başkanı olarak siyasete soyunan Ivanişvili, Türkiye ile çok onurlu, tarihe dayanan bir geçmişe sahip olduklarını belirterek, bir anısını paylaştı: "Her zaman çok iyi iki komşu olduk. Ben Gürcistan'da ticaret yapmadım. Ama 1990'larda Moskova'dayken Duma'ya gelen bir grup Türk işadamıyla toplantıya davet edilmiştim. Bir baktım hepsi Gürcü'ye benziyor. Sonra öğrendim ki hepsi Gürcü veya Kafkas kökenliymiş. Bugün bizim ülkemizde yaşayan veya iş yapan pek çok Türk var. Aynı şekilde Türkiye'de de iş yapmak üzere gelen pek çok Gürcü bulunuyor. Türkiye'ye tedavi olmaya giden pek çok vatandaşımız var. İlişkilerimiz zaten çok iyi. Benim hükümetim döneminde ilişkiler daha da derinleştirilecek" diye konuştu. Türk basınında çıkan "Türkiye tek dost komşusunu kaybediyor" şeklindeki haberlere tepki gösteren Gürcistan Hayali Başkanı Ivanişvili, "Şunun bilinmesini isterim. Ben Türkiye'nin dostuyum. Çıkan bu haberler yanlış bilgilendirmeden kaynaklanıyor. Türkiye ile ilişkilerimizi hiçbir şey bozamaz. Hep söyledim ve söyleyeceğim; biz ancak ilişkilerimizi daha da geliştiririz" dedi.

'İŞ YARA TMAM GEREK '
Türk işadamlarına kapıyı sonuna kadar açan Ivanişvili, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için de maksimum desteği vereceğini belirterek, "Türk işadamlarından gelen hiçbir yatırımı kaybetmek istemiyorum. Ülkemde iş yaratmam gerek. Gürcü işadamlarının da Türkiye'de yatırım yapması için de elimden gelen teşviki sağlayacağım" dedi. Henüz göreve yeni geldiği için spesifik ve rakamsal ticari hedefler koymanın şimdilik erken olduğunu belirten Gürcü siyasetçi, ülkesinin yakın ve uzak tüm komşularıyla her türlü ilişkisini geliştirmeye çalışacağını ifade etti. Vatandaş olmadığı için resmen Başbakan atanamayan Ivanişvili, ilk gezisini ABD'ye, ardından bazı Avrupa ülkelerine yapacağını belirterek, "Buradaki sıralama bir prensip meselesi değil. Avrupa'dan sonra hemen Türkiye'ye gelmekten mutluluk duyarım" diye konuştu. Anayasada bazı değişiklikler yapmayı planlayan Bidzina Ivanişvili, devlet başkanının yetkilerinin kısıtlanacağını belirterek, şunları söyledi: "Yeni anayasada devlet başkanının rolü artık çok önemli olmayacak. Parlamento ve başbakan arasında bir sorun varsa aracı olacak. Türkiye, Almanya ve pek çok ülkede olduğu gibi..."

'STRATEJİK ORTAĞIZ'
Ivanişvili Tiflis'teki iş merkezinde, SABAH gazetesi ile Türk işadamı Hakan Şimşek'i (ortada) yeni kurduğu kabinenin bazı bakanlarıyla tanıştırdı. Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Irakli Alasania'nın "Türkiye stratejik ortağımız" tanımlamasını çok beğenen Ivanişvili, "Evet, Türkiye ile ilişkilerimizi en doğru anlatan tanım bu" dedi.

HAYATI VE İNSANLARI SEVEN BİR İŞADAMI
1.5 yıl öncesine kadar işadamı kimliğiyle bilinen 56 yaşındaki Bidzina Ivanişvili, son derece mütevazı ve sıcak bir siyasetçi. Forbes'a göre, 6.4 milyar dolarlık mal varlığıyla dünyanın en zengin 153'üncü işadamı. Ancak çok zengin bir işadamı yerine, hayatı ve insanları seven sade bir insan imajı çiziyor. Sanata ve hayvanlara ilgisi, yakın çalışma arkadaşlarıyla olan iletişimi, onun insan ve hayvan haklarına değer verdiğini gösteriyor. Ivanişvili'nin Tsitskna (Minik) isimli sevimli köpeği, iş merkezinin bahçesindeki gezintimizde bize eşlik etti.

YAŞAMA VE ÇALIŞMA ALANI CAM
Tiflis'te kente tepeden bakan bir iş merkezi bulunan Ivanişvili'nin evi, iş merkezinin tam yanında. Her iki binada da çelik konstrüksiyon ve cam kullanılmış. Evinin üzerin- de bir helikopter alanı var.

HENRY MOORE HAYRANI
İkinci kez bir araya geldiğim Ivanişvili'ye iş merkezinin dışındaki peyzajı ve heykelleri sorduğumda, "Sanatı seviyorum. En beğendiğim İngiliz sanatçı Henry Moore'un heykelleri bahçemde duruyor. Binanın girişinde duran heykeli favorim, tam 10 milyon dolar değerinde" dedi.

YARIN
TÜRKİYE'NİN RUSYA İLE İYİ İLİŞKİLERİ BİZE YARDIMCI OLACAK

BİZE ULAŞIN