Yargıtay 'iyi çocuklar'ın 38'er yıl cezalarını onadı

Yargıtay Şemdinli Davası'nın üç sanığının 38 yıl 2'şer ay hapis cezalarını onadı. Eylemleri adli vaka olarak niteleyip, "sanıklar örgütlü değil" dedi

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Mart 2005'te Umut Kitabevi'nin bombalanmasından sonra açılan ve askeri yargı ile sivil yargı arasında gelip giden Şemdinli davasının "çete" dışındaki bölümünde son kararını verdi. Dönemin Van Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından açılan davada Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar astsubaylar Özcan İldeniz ve Ali Kaya ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'e bombalama eylemi sırasında, Mehmet Zahir Korkmaz isimli vatandaşın ölümüne sebep oldukları, kitabevinin sahibi Seferi Yılmaz'ı öldürmeye teşebbüs ettikleri ve Metin Yılmaz'ı yaraladıkları gerekçesiyle 38 yıl 2'şer ay hapse mahkum etmişti. Mahkeme Sarıkaya'nın, sanıkların devletin bütünlüğüne karşı eylemde bulunduğu iddiasına katılmayarak bu nedenle beraat kararı verirken, eylemi çete oluşturarak işlediklerine karar vermişti. Mahkeme sanıkları çete suçundan ise 1 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasına mahkum etmiş ve cezayı ertelemişti. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, sanıklardan Ali Kaya için söylediği "tanırım iyi çocuktur" sözüyle tarihe geçen davada kararını açıkladı. Daire, sanıkların "adam öldürme", "adam öldürmeye teşebbüs" ve "adam yaralama" suçlarından aldığı 38 yıl 2'şer aylık hapis cezalarını onadı. Daire, çete suçundan verilen mahkumiyet kararını ise "Eylemler adli vaka" diyerek bozdu. Sanıklar çete suçlamasından tekrar yargılanacak.

DAHA ÖNCE BOZMUŞTU

Yargıtay, mahkemenin daha önce verdiği 39 yıl 10 ay 27'şer gün hapis cezasını usul ve görev yönünden bozmuştu. Yerel mahkeme bozma üzerine dosyayı Van Askeri Mahkemesine göndermişti. Önce tahliye kararı veren Askeri Mahkeme dosyayı Hakkâri Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermiş, ardından Uyuşmazlık Mahkemesi davayı yeniden Van'a gelmişti.

BİZE ULAŞIN