Diyarbakır Emniyet Müdürü'ne suç duyurusu

Türkiye Kamu-Sen ve Şehit Aileleri Derneği üyeleri, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in 'dağda ölen teröriste ağlamayan, insan değildir' sözleri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Adliye bahçesinde toplanan grup, 'Güven görevden alınsın', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Teröriste ağlayan şerefsizdir' sloganları attı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu milletin her ferdinin yolda ezilen bir kediye bile ağladığını ve merhametli sevgi dolu bir millet olduğumuzu söyledi. Koncuk, ancak Emniyet Müdürü Güven'in konuşmasının hiçbir bölümünde, şehit edilen öğretmen, şehit edilen binlerce asker ve polisten bahsetmediğini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konuyla ilgili, 'Yüreğimden geçenleri söyledim' açıklamasına atıfta bulunan Koncuk, "Senin yüreğinden geçenler, devletin suçlu olduğumudur. Dağa çıkan her teröristin sebebinin devletin emniyet güçlerinin yaptığı hatadan mı çıktığını zannediyorsun? Beyni yıkanmış bir sürü insan dağa çıkacak, bu milletin yaşama hakkını gasp etmek isteyecek ve biz buna ağlayacağız. Ağlamadığımız zaman insan olmayacağız." diye konuştu.

Teröriste ağlamayan herkese hakaret edildiğini ifade eden Koncuk, "Biz şehidimize, biz öldürülen vatandaşımıza, Kürt'e de Türk'e de ağlarız. Biz kundaktaki Kürt bebeği öldüren o teröriste lanet ediyoruz. Ayrım yapan terör örgütünü lanetliyoruz. Bunları anlamaya çalışan ve devletimizi ve milletimizi suçlayan bu hainleri de şiddetle kınıyorum." şeklinde konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da emniyet müdürüyle ilgili konuşmasını hatırlatan Koncuk, Erdoğan'a, "Emniyet Müdürü'ne nasıl tahammül ediyorsun?" diye sordu. Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün görevden alınması gerektiğini vurguladı.

Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse ise Emniyet Müdürü Güven'in yapmış olduğu konuşmada devlet memuru olması nedeniyle alenen suç işlediğini savundu. 'Dağda ölen teröriste ağlamayan insan değildir' sözleriyle Güven'in teröristi övdüğünü belirten Köse, emniyet müdürünün Türk milletini küçük düşürüp, alenen hakaret ettiğini aktardı. Köse, Recep Güven'in terörle mücadele edeceğine terör örgütüne ağıt yakacağını ve dertlerine derman olmak adına Kürtçe öğrenmeye gideceğini kendisinin ifade ettiğini kaydetti. Köse, "Kendisine önerimiz Kandil'de bu emellerine daha çabuk ulaşır. Tavsiyemiz bir an önce ya istifa edip dağa çıkmalı veya bu görüşüyle PKK sözcüsü olarak siyaset yapmalıdır." dedi.

Açıklamanın ardından grup üyeleri, Güven hakkında, 'Devletin kurum ve organlarını aşağılama, hakaret, görevi kötüye kullanma, suçu ve suçluyu övme' suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


BİZE ULAŞIN