Sinop'tan girdi, F-16'lar Ankara'ya yönlendirdi

Türk jetleri tarafından Ankara'ya indirilen Suriye uçağında bulunan askeri mühimmat, TSK cephaneliklerine kaldırıldı. Başbakan Erdoğan, gece boyu süreci anbean izledi. Rus Büyükelçisi'ne de mühimmat bulunduğu bilgisi verildi

Suriye Havayolları'na ait uçağın Türk F-16'ları tarafından Ankara'ya indirilmesinin ayrıntılarına SABAH ulaştı. Suriye'nin A-320 tipi Airbus uçağı, önceki gün Moskova'dan kalktı, Ukrayna-Kiev hava sahasından geçerek Sinop'tan Türk hava sahasına girdi. Bunun üzerine en yakın hava askeri üssü olan Bandırma'dan havalanan iki F-16, uçağı aralarına aldı ve "Alçalın" uyarısında bulundu. Ardından Suriye uçağına kuleden "ILS hattında kalın" talimatı verildi. Suriye uçağı da direnmeden olumlu yanıt verdi. F-16'ların eşlik ettiği uçak kontrol kulesi tarafından Ankara'ya yönlendirildi.

FÜZE PARÇALARI BULUNDU
Uçaktaki aramalar sonunda füze yönlendirme sistemine imkân sağlayan parçalar bulunduğu belirtilirken, 10 adet kargonun üzerinde Suriye Savunma Bakanlığı'na gittiğine dair adres tespiti de yapıldı. Suriye, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne (ICAO) Türkiye'yi şikâyet edeceğini açıkladı. Ankara da uçakta bulunan parçalarla ilgili ilk bildirimi ICAO'ya yaptı. Uçakta 5 saat süren aramanın ardından bulunan mühürlü sandıklara el konulurken, süreci Başbakan Tayyip Erdoğan da takip etti. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, sürekli Erdoğan'a bilgi sundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 00.30 sıralarında Atina'dan ayrılmadan önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü ve uçak ile yolcuların gönderilmesi benimsendi.

DİPLOMATLARA GEÇİŞ YOK
Rusya ise hem uçağın indirildiği sırada, hem de dün Türkiye nezdinde peş peşe girişim yaptı. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden Konsolosluk görevlileri ve bir doktor Suriye uçağının indirilmesi üzerine alana gitti. Ancak Türk yetkililer Rus görevlilerin geçişine izin vermedi. Bu sırada Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy de Dışişleri Bakanlığı'na "Rus vatandaşlarıyla görüşmeleri için derhal konsolosa izin verilsin" talebinde bulundu. Ancak büyükelçinin talebi kabul görmedi. Rusya'nın gece yarısı ve dün tekrarladığı girişimler karşısında Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İvanovskiy'i dün Dışişleri'ne çağırdı.

TSK İSTERSE KULLANIR
Yarım saat süren görüşmede Büyükelçiye, uçakta çok sayıdaki kargo arasında askeri mühimmat olduğu ve sivil havacılık kurallarına göre askeri mühimmat taşınacağına yönelik bir bildirimin 10 gün önceden yapılması gerektiği hatırlatıldı. Uçağın kalktığı Moskova'da güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği, Türkiye'nin kendi hava sahasında egemenlik haklarını kullandığı vurgulandı. Uçakta el konulan ve askeri mühimmat olduğu açıklanan parçaların TSK'ya ait cephaneliklerde mühürlü sandıklarda tutulacağı da öğrenildi. Rus yapımı askeri mühimmatın ihtiyaç duyulması halinde Türk askeri tarafından kullanılabileceği belirtilirken, Türkiye bu malzemeleri iade etmeyecek. Askeri kaynaklara göre ise Akçakale'ye düşen top mermisinin ardından uçaktaki malzemelere el konulması, Şam'a yapılan misilleme anlamına geliyor.


'SİVİL UÇAKTA SİLAH OLMAZ'
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır da, "Sivil uçakla askeri malzemeler taşınıyorsa, Türkiye buna izin vermez" dedi. Uçağın askeri malzeme taşındığı bilgisinin geldiğini ve sonrasında Ankara'ya indirildiğini anımsatan Bozkır, "Malzemelere el konulduktan sonra uçuşuna izin verildi. Diplomaside caydırıcılık önemlidir" açıklamasında bulundu. Rusya ile ilişkilerin nasıl etkileneceği yönündeki bir soru üzerine de Bozkır, uluslararası ilişkilerin alınganlık değil karşılıklı çıkarlar doğrultusunda yürütüldüğünü vurgulayarak, iki ülke arasında büyük ortak çıkarlar bulunduğunu hatırlattı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ise "Bu son olay, iktidarın Suriye politikasının son acı meyvesidir" eleştirisinde bulundu.

BİZE ULAŞIN