Suriye hava sahası 4 gündür kullanılmıyor

THY, ikinci bir güvenli saha oluşuncaya kadar Suriye hava sahasının kullanılmayacağını açıkladı. Hacıları götüren uçaklar Halep yerine Mersin'den geçip Kıbrıs ve Ürdün hattını kullanacak

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 4 gündür THY uçaklarının Suriye hava sahasını kullanmadığını belirterek "İkinci güvenli alan oluşturuluncaya kadar bu saha kullanılmayacak" dedi. Topçu dün basın mensuplarının Suriye hava sahasının kapatılmasının ardından bu rotayı kullanan THY uçaklarının bundan sonra hangi rotayı takip edecekleri sorusunu yanıtladı. Topçu "Suriye hava sahasında yaşanan güvenlik sorunlarıyla sebebiyle THY uçakları 4 gündür bu alanı kullanmıyordu. İkinci güvenli alan oluşturuluncaya kadar bu saha kullanılmayacak. THY uçakları gittiği rotaya göre bazen Suriye'nin sağ, bazen sol tarafını kullanacak. Bu ek yakıt maliyetine sebep olmayacak" dedi. Bu arada THY'den konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada "Teknik değerlendirmeler yapıldı. Suriye üzerinden geçen seferlerimizin rotaları değiştirildi ve seferlerimiz hiçbir şekilde bu durumdan dolayı etkilenmedi. Uçuşlarımız normal olarak saatinde yapılıyor" denildi. Pegasus ve Onur Havayolları gibi özel havayolu şirketlerinin uçakları bu hava sahasını daha önce de kullanmıyordu. Atlasjet ise Cidde uçuşlarını Mısır hava sahasından yapıyordu. Alınan bilgiye göre sivil Türk uçakları daha önceki rotalarında Cidde'ye giderken güneyde Hatay Kamışlı üzerinden çıkış yapıp Halep üzerinden Cidde'ye gidiyorlardı.

DUBAİ İÇİN IRAK VEYA İRAN

Hacılarımızı taşıyan Türk uçaklarının bundan sonra uçuşlarında Mersin Mut üzerinden Akdeniz'e çıkış yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hava sahasını, daha sonra Ürdün hava sahasını kullanarak buradan Cidde'ye gidecekleri belirtildi. Daha önce ise Hatay Kamışlı üzerinden çıkış yapılarak, Halep üzerinden Cidde'ye ulaşılıyordu. Dubai, Doha ve Bahreyn'e uçan uçaklar ise rüzgarın durumuna göre İran veya Irak hava sahasını kullanacaklar. Daha önce ise THY, Suriye'den geçtikten sonra Irak hava sahası üzerinden Dubai, Doha ve Bahreyn'e gidiyordu. Yetkililer, Avrupa'dan kalkan Türk uçaklarının da Mısır hava sahasını kullanıp oradan Cidde'ye gidebileceklerini belirtti.

BİZE ULAŞIN