Türk dünyasının ak sakalısınız

İki günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'i Köşk'te sarılarak karşılayan Gül, "Siz Türk dünyasının ak sakalısınız. Birliğimize katkınız çok büyük" dedi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in, 2 günlük Türkiye ziyareti çerçevesinde ilk durağı Çankaya Köşkü oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nazarbayev'i sarılarak karşılarken, Köşk'teki karşılama töreninde sıcak görüntüler yaşandı. Cumhurbaşkanı Gül, mevkidaşı Nazarbayev'i Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı. Törende, Türkiye ve Kazakistan Milli marşlarının 21 pare top atışı eşliğinde çalınmasının ardından, Nazarbayev Onur Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı. Cumhurbaşkanı Gül ile Nazarbayev önce kucaklaştı, ardından kolkola girerek kırmızı halıdan yürüdü. Gül ve Nazarbayev, daha sonra Büyük Şeref Kapısı'nın önündeki merdivenleri el ele tutuşarak çıktı. Cumhurbaşkanlarının tokalaşarak gazetecilere poz verdikleri bölümde Gül ve Nazarbayev, geleneği bozarak, ellerini birleştirip havaya kaldırarak basını selamladı. Köşk'teki karşılama törenine TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de katıldı.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR
İki Cumhurbaşkanı, karşılama töreninin ardından başbaşa görüşmeye geçti. Görüşmede de iki cumhurbaşkanı birbirlerine övgü dolu sözler sarf etti. Cumhurbaşkanı Gül, Nazarbayev için "Ak sakal" ifadesini kullandı. Gül Nazarbayev'i "Türk dünyasının ak sakalısınız. Birliğimize katkınız çok büyük" diyerek övdü. Orta Asya'nın en eski lideri olan Nazarbayev, kendi ülkesinde de "Bilge Adam" olarak anılıyor. İki cumhurbaşkanın iki ülke arasındaki 4 milyar dolarlık ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması için atılacak adımlar değerlendirildi. Bu kapsamda Asya'yı Batı'ya bağlayacak Modern İpek Yolu çalışmasının büyük bir parçası olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hızlandırılması için karar alındı. Demiryolu hatlarının tamamlanmasıyla Kazak enerji kıyıları doğrudan Türkiye'ye bağlanacak. Ağustos ayında Bişkek'te bulunan Gül, Nazarbayev'e, "2009'dan bu yana her yıl birkaç defa karşılıklı ziyaretlerde bulunuyoruz. Türkiye ikinci evinizdir. Yeniden hoş geldiniz" dedi.

NAZARBAYEV'DEN TEŞEKKÜR

Konuk Cumhurbaşkanı Nazarbayev de ülkeler arasındaki ilişkilerde barışı ve güveni sağlamak ve bunu garantiye almak için kendisinin girişimleriyle kurulan Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CİCA) Türkiye dönem başkanlığındaki başarılarından söz etti. Asya'nın AGİT'i olarak bilinen CİCA'ya Türkiye'nin önemli katkılarda bulunduğunu kaydeden Nazarbayev, dönem başkanlığını çok başarılı bir şekilde yürüttüğü için Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti. Bu arada, Türkiye'nin, 2010 yılında Kazakistan'dan devralınan CİCA dönem başkanlığı 2014 yılına kadar uzatıldı. İsrail ile İran da CİCA üyesi.

NAZARBAYEV LİDERLERİ BULUŞTURDU
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev onuruna Çankaya Köşkü'nde verdiği akşam yemeği bir ilke sahne oldu. Gül, ilk kez yabancı bir devlet başkanı onuruna verilen yemeğe muhalefet partilerinin liderlerini de davet etti. Yemeğe Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in de davetli olduğu yemekte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Nazarbayev tarafından "Altın Kartal" ödülü verildi. ANKARA

BİZE ULAŞIN