Heronlar tespit etti 13 PKK'lı öldürüldü

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Heronların tespit ettiği PKK'lılara düzenlenen nokta operasyonunda 13 PKK'lı öldürüldü. Çatışmada 6 asker yaralandı

Hakâri'nin Şemdinli ilçesi kırsalında insansız hava araçlarının tespit ettiği terör örgütü mensuplarına nokta operasyonu yapıldı. Çıkan çatışmada, 13 PKK'lının öldüğü belirtildi. 6 asker ise yaralandı. Şemdinli kırsal alanında karakollara yönelik taciz ateşinde bulunan ve askeri konvoylara yönelik bombalı tuzak kuran terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi için önceki gün hava destekli operasyonlar başlatıldı. Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı ile Şemdinli Hudut Taburu'ndaki 'Roket' adı verilen ve tamamı uzman çavuş ile astsubaylardan oluşan Jandarma Özel Harekât Timleri Sikorsky helikopterle operasyon bölgesine indirildi. Operasyona Yüksekova'daki Taktik Alay Komutanlığı'da destek verdi. Irak sınırındaki Şemdinli'ye bağlı Zorgeçit, Goman Dağı ile Derecik beldesine bağlı Bağlar, Tütünlü ve Rüzgârlı köyünde operasyonlar yoğunlaştı. Hava destekli operasyonlarda Heronlarda kullanıldı. Akşam saatlerinde Irak sınırında keşif uçuşu yapan Heronlar kalabalık bir gurup terör örgütü mensubunu tespit etti. Helikopterler PKK'lıları bulunduğu bölgeye Jandarma Özel Harekât Timlerini sevk etti. Şemdinli ve Derecik beldesi arasındaki Kırmızı Tepe Yaylapınar mevkiinde güvenlik güçleri, yaklaşık 20-25 terör örgütü mensubunu çembere aldı.


KOBRA'LAR DA KATILDI
'Teslim ol' çağrısına ateşle karşılık verilince çatışma çıktı. Kobra helikopterlerin de destek verdiği çatışmada 13 PKK'lı öldürüldü. Çatışma saat 21.00 sıralarına kadar devam ederken, bölgeye özel birlikler sevk edildi. Karanlıktan faydalanan terör örgütü mensupları kaçarken, çatışmada 6 asker yaralandı. Yaralı askerler Hakkâri Askeri Hastanesi'ne kaldırıldı. Terör örgütü mensuplarının kaçış güzergahları bölgedeki askeri birliklerce top ve havan atışıyla ateş altına alındı.

BİZE ULAŞIN