Stinger füze timiyle tanklar sınıra gitti

Suriye sınırındaki birlikler "her an saldırıya hazır olma" anlamına gelen sarı alarma geçti. 60 tank ve 15 F-16 savaş uçağı takviyesi yapıldı. 8 kilometre menzilli stinger füzesi kullanan 70 personel de sınıra gönderildi. Füzelerin hava tehditlerine karşı caydırıcı özelliği bulunuyor

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine yapılan saldırıdan sonra, "Gerekirse daha şiddetli karşılık veririz" diyerek Suriye'ye gönderdiği mesajın ardından sınırdaki alarm seviyesi yükseltildi. Suriye tezkeresinin TBMM'de onaylanmasıyla hükümetin Genelkurmay Başkanlığı'na gönderdiği "yüksek hazırlık" talimatı kapsamında sınırdaki alarm seviyesi "her an saldırıya hazır olma" anlamına gelen sarıya çevrildi. Tank ve obüs sevkiyatının ardından hava tehditlerine karşı stingerlar ve bu füzeleri kullanılan 70 personel sınırdaki karakollara gönderildi. Stinger füze timi, sınıra konuşlandırılan kara birliklerine havadan gelebilecek saldırılara karşı koruyacak. Hafta başında kuvvet komutanlarıyla birlikte sınırda incelemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Suriye'den atılan top mermisinin isabet etmesiyle 5 kişinin hayatını kaybettiği Akçakale'ye de gitmişti. Olaydan hemen sonra Suriye'ye anında karşılık verildiğini belirten Özel, "Saldırılar devam ederse daha şiddetlisini yapacağız" demişti. Suriye'nin olası yeni bir tehdidi karşında misilleme yapmak üzere kara birliklerinin yanı sıra tank ve obüs toplarını hava saldırısından koruyacak stinger timlerinin de sınıra sevkiyatı kararlaştırıldı. Diyarbakır ve Malatya-Erhaç Ana Hava Üsleri de alarma geçti. Diyarbakır'daki pist tamir çalışmaları tamamlandı. Çanakkale, Konya ve Amasya-Merzifon'dan toplam 15 F-16 uçağı Diyarbakır'daki 8'inci Ana Jet Üssü'ne gönderildi.

8 KİLOMETRE MENZİLLİ

Stinger füzeleri, alçak irtifadaki düşman uçak ve helikopterlerine karşı kullanılıyor. Bir kişi tarafından taşınabilen stingerlar omuzdan ateşlenerek, hedeften yayılan kızılötesi ve mor ötesi ışınlara yöneliyor. Pasif güdümlü ateşle-unut tipi hava savunma füze sistemi olan stingerlar, tek personel tarafından kullanılması, yüksek isabet ve tahrip özellikleriyle kara birliklerinin hava savunmasında önemli bir yere sahip. 1.52 metre boyundaki stingerların menzili 8 kilometreye kadar çıkabiliyor.

F-16 ÖNLEME YAPTI

Bu arada uçak krizinin gerginliği devam ederken 3 ay aradan sonra sınırda yeniden F-16'lar uçtu. Suriye tarafındaki Azmarin bölgesi üzerinde uçan Suriye helikopterlerinin sınıra yaklaşması üzerine 2 Türk F-16 uçağı devriye uçuşu yaptı. Benzer bir olay en son 3 ay önce gerçekleşmişti. 22 Haziran'da Türk jetinin uluslararası hava sahasında vurulmasıyla Türkiye, Suriye'ye yönelik askeri angajman kurallarını değiştirmişti. Bunun ilk uygulaması 1 Temmuz'da Adana ve Hatay üzerinde oldu. Suriye'ye ait 3 ayrı helikopterin sınıra 2.5 mile kadar yaklaşması üzerine Türk F-16'ları alarma geçti. Sınırdaki jetlere hakiki scramble; yani düşman unsurlarını önlemek için acil havalanma emri verildi. Bölgede devriye uçuşu yapıldı.

2 TABUR DESTEK

Savunma amaçlı askeri önlemler, Türkiye- Suriye sınırının tam güvenliğinin sağlanmasını, terörist sızmaların önlenmesini ve Suriye tarafından gelecek bir taciz durumunda buna anında karşılık verilmesini kapsıyor. Bu çerçevede sınıra tankların yanı sıra topçu birlikleri de takviye edildi, bu araçlara destek amaçlı yeni siperler kazıldı. Sınır boyuna Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep'ten yaklaşık 60 tank takviye gönderildi. Sınır boyunca en az 250 tankın konuşlu olduğu öğrenildi. TSK, topçu birliklerini de takviye etti. Topçu birlikleri arasında 40 kilometre menzilli Fırtına obüsleri de bulunuyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel de hafta başında sınıra giderek incelemelerde bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN