Türkiye tereddüt etmez

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin uluslararası sivil havacılık kurallarından doğan haklarını ve yetkilerini kullanmakta hiçbir zaman tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Türk-Sat Genel Müdürü Özkan Dalbay'ın annesi Mürvet Dalbay (79)'ın cenaze namazına katılmak üzere İstanbul'dan helikopterle Kırklareli'ne gelen Bakan Yıldırım, Hızırbey Camii'ndeki törene katıldı. Burada öğle namazının ardından cenaze namazına katılan Binali Yıldırım, daha sonra Kırklareli Valiliği'ne geçti.

Vali Mustafa Yaman tarafından törenle karşılanan Yıldırım, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağında çıkan malzemelerle ilgili sorusu üzerine Yıldırım, bu konuda gerek Başbakan'ın gerekse Dışişleri Bakanı'nın gerekli açıklamayı yaptığını belirtti.

Yıldırım, "Türkiye'nin sivil havacılık kurallarından doğan haklarını, yetkililerini her zaman kullanmakta, hiç bir tereddüt etmeyeceğini herkesin bilmesi gerekir. Semalarımızı barışçıl amaçlar dışında kullanılmasına asla izin vermeyiz. O bakımdan bu ve buna benzer olaylar ne zaman cereyan ederse aynı kararlılıkla gereken yapılır." açıklamasını yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yerel seçimlerin öne çekilmesine ilişkin anayasa değişikliğinin yapıldığı Meclis oylamasında firenin AK Parti'den olduğu yönündeki açıklamasına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, Parlamento'nun bir irade ortamı olduğunu hatırlattı.

Yıldırım, şunları kaydetti: "Onun için seçimler gizli oylama ile yapılır. Milletvekilinin iradesini hangi yönde, 'evet' ya da 'hayır' yönünde bildirdiğine dair herhangi bir delil söz konusu değil. Dolayısıyla kimden fire oldu, nasıl oldu, meselesinden ziyade ortaya çıkan irade önemlidir. Bundan sonra takdir Sayın Cumhurbaşkanımızındır. Sayın Cumhurbaşkanımız ya bu değişikliği Parlamento'ya iade eder ya da onaylar. İş Meclis'ten çıkmıştır."

Bakan Yıldırım Kırklareli Valiliği'nden ayrıldıktan sonra yine helikopterle İstanbul'a hareket etti.

BİZE ULAŞIN