'Kriz değil, yol kazası'

Yerel seçim oylamasının referandum sınırında kalmasına 'yol kazası' diyen AK Parti, Gül düzenlemeyi Meclis'e geri gönderirse tekrar çıkarmayı düşünüyor. Bahçeli de destek verecek

Yerel seçimlerin 5 ay öne alınarak 27 Ekim 2013'te yapılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin referandum gerektiren 360 oyla kabul edilmesi sonrasında düzenlemeyi destekleyen AK Parti ve MHP'den kararlı mesajlar geldi. Oylama sonucunu "Kriz değil, yol kazası" olarak değerlendiren AK Parti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül düzenlemeyi Meclis'e geri gönderirse tekrar çıkarmayı düşünüyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de "Sözümüzün arkasındayız" diyerek destek vaadediyor. SABAH'ın sorularını yanıtlayan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Cumhurbaşkanı düzenlemeyi Meclis'e iade ederse biz bunun tekrar görüşülmesi gerektiğini düşünüyoruz. MHP desteğinin arkasında durursa biz sonuna kadar devam eder gerekirse referandumu göze alırız. Sonuçta 3 bizden, 4 MHP'den eksik var. Onlar gelir değişikliği aynen kabul edebiliriz" dedi. Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Büyük çapta bir paket olsa referandum denenebilir ama bir seçim tarihi için durup dururken milleti sandığa dökmenin ve memleketi bir seçim havasına sokmanın bir anlamı yok" derken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şu yorumu yaptı: "Anayasaya göre seçimden bir yıl önce bir değişiklik yapılırsa o seçimde uygulanmıyor. Yani bu haliyle referandum süreci bu engele takılabilir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın kararını bekleyeceğiz." AK Parti, yetkili kurullarında önümüzdeki günlerde değişiklik ile ilgili tüm alternatifleri masaya yatıracak. MHP'nin desteğini ilerleyen günlerde çekmesi halinde ne yapılabilir de başta olmak üzere her duruma ilişkin strateji geliştirecek. AK Parti kulislerinde, değişikliğin Genel Kurul'daki ilk iki maddesinin oylamasının yapılarak tablonun görülebileceği, risk varsa beklemeye alınabileceği de belirtiliyor.

FORMÜL ARAYIŞI

Gül'ün değişikliği iade etmek yerine onaylaması halinde referandumu ortadan kaldıracak formüller de aranıyor. Kış koşulları nedeniyle AK Parti ve MHP referandum istemezse seçim tarihine ilişkin yeni bir anayasa değişikliği yapabilir. Bu Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığında gerekçe ortadan kalktığı için referandum iptal ediliyor. Bunun ilk örneği 2001'de yaşandı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, milletvekili maaşları ile ilgili değişikliği referanduma gönderdi. Meclis hızla anayasa değişikliği yaptı. Sezer'in önceki değişiklik metnini referanduma götürme kararının gerekçesi ortadan kalkmış oldu, referandum süreci de durdu. Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da, referandum kararı verilse bile Meclis'in yapacağı değişiklik ile bunu önleyebileceğini belirtti.

BAHÇELİ'DEN DESTEK

Dün "Alparslan Türkeş Büyük Ödülü Töreni" ile Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 7. Dönem açılış töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bundan sonraki sürece ilişkin tavrını şöyle ortaya koydu: "MHP'liler, anayasa değişikliği için vermiş olduğu imzanın arkasında durarak, beyaz oy kullanmışlar ve seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılması için gayret göstermişlerdir. Oylamaya bakılırsa 8 oy eksiği olmuştur. Bunun kim olduğu konusunu, eğer açık oylama olmuş olsa herkes bilebilirdi. Ancak gizli oylama olmuştur. Bu oylama sonucu ben milletvekili arkadaşlarımın 5'i hariç, salonda olanların attıkları imzanın arkasında durdukları inancındayım. MHP'liler attıkları imzanın ardında ölümüne kadar durur. Gül, geri gönderirse MHP imzasının arkasında olacaktır." Bahçeli, referanduma gitmek yerine normal zamanda seçime sıcak baktıkları mesajı da verdi.

MHP'DEN 3 NEDEN
MHP parti grubu 3 nedenle firenin kendilerinden kaynaklanmadığını düşünüyor. Bunlar şöyle sıralanıyor: 1- Yerel seçimlerin geciktirilmesinin MHP'ye faydası yok. 2- MHP'nin bütün milletvekilleri cezaevindeki hariç teklife imza koydu. AK Parti'den herkes imza atmadı. 3- Büyükşehir Yasa Tasarısının tümüne değil bazı maddelerine karşıyız.

BİZE ULAŞIN