"Arakan'a arkasını dönen insanlığa arkasını döner"

Emine Erdoğan, Uluslararası Arakan Konferansı'nda yaptığı konuşmada "Dünyanın özellikle de Batı'nın yaşananlar karşısındaki ilgisizliği, bizleri en az orada gördüklerimiz kadar üzdü" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Arakan'da birkaç milyon Müslüman değil topyekûn insanlığın tehdit altında olduğunu belirterek, " Arakan'a arkasını dönen her kişi, kurum ve ülke de insanlığa arkasını dönmüş demektir" dedi. MAZLUMDER tarafından Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde organize edilen Uluslararası Arakan Konferansı, Arakan'da Müslümanlara yönelik zulüm ve baskıları yeniden gündeme getirdi. Gün boyunca panel ve birbirinden farklı konuklarıyla Arakan'ın konuşulduğu konferansın açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ve kalabalık bir kadın topluluğu katıldı. Açılışta konuşma yapan Emine Erdoğan, ağustos ayındaki Myanmar ziyaretinde sorunlu bölge Arakan'a gittiklerini ve orada dramı bizzat gördüklerini dile getirdi. Anlatılanların ve kendilerine anlatılanların yürek yakıcı olduğunu kaydeden Emine Erdoğan, "Orada konuştuğumuz insanların gözlerinden okunan sessiz feryatların karşısında hissettiklerimizi ifade etmekte maalesef çok zorlanıyorum" dedi. Erdoğan, uluslararası yardım kuruluşları haricinde bölgeye yardım götüren ilk devletin Türkiye olduğunu belirterek, "Dünyanın özellikle de Batı'nın Arakan'da yaşananlar karşısındaki bu kayıtsızlığı, ilgisizliği bizleri en az gördüklerimiz kadar üzdü ve düşündürdü" dedi. Erdoğan "Arakan'da birkaç milyon Müslüman'ın değil topyekun insanlığın tehdit altında olduğunu unutmamak gerekiyor. Biz Arakan'a uzanan her elin aynı zamanda insanlığa insanlığın vicdanına uzanılmış olarak kabul ediyoruz. Arakan'a arkasını dönen her kişi kurum ve ülke de bütün insanlığa arkasını dönmüş olarak görüyoruz" diye konuştu. Konuşmasının ardından MAZLUMDER Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, günün anısına Emine Erdoğan'a plaket ve çiçek takdim etti.

'HER GARİBİN YANINDA OLALIM'
Konuşmasında dünyanın bütün kadınlarına da seslenen Erdoğan, "Bizler uluslararası siyasi çekişmelerin kısır hesaplarını aşarak her mağduru her mazlumu her yoksulu kendi evladımız gibi görmeliyiz. Dünyanın hangi köşesinde yaşarsa yaşasın yardıma şefkate ihtiyacı olan herkese elimizi uzatmalıyız. Her yetimin başını bizim elimiz okşamalı. Her garibin yanında bizim desteğimiz bulunmalı, ağlayan her gözyaşını silmek için bizim elimiz uzanmalı. Bizler dünyayı kalbilimizle yüreğimizle şefkatimizle kucaklıyoruz. Bizler kadınlar anneler olarak yeterli kararlılığı gösterdiğimiz zaman her türlü engeli aşabileceğimize inanıyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN