Arınç: Ermenistan'ın beyanı doğru

Başbakan Yardımcısı Arınç, Ermenistan uçağının Erzurum Havaalanı'na indirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Arınç, Ermenistan'dan Halep'e giden uçakta insani yardım bildiriminin yapılan aramalar sonucu doğru olduğunun anlaşıldığını ve uçağın havalanmasına müsaade edildiğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ermenistan uçağının Erzurum Havaalanı'nı indirilmesiyle ilgili olarak, "Ermenistan tarafından şu beyan edilmişti: Biz insanı yardım amacıyla biz Halep'e gidiyoruz. Ama uçak indirildi, incelendi ve bu beyanın doğru olduğu anlaşıldı. Uçağın havalanmasına müsaade edildi. Demek ki biz bu konuda çok ciddiyiz, çok iyi takip ediyoruz işimizi ve görevimizi yapıyoruz." dedi.

Arınç, Bursa'nın Kestel ilçesinde belediye tarafından yaptırılan Mahalle Konağı'nın açılışına katıldı. Burada gazetecilerin Ermenistan uçağının indirilmesiyle ilgili sorusunu cevaplayan Arınç, şöyle konuştu: "Birkaç gün önce Rusya'dan hareket eden Suriye uçağı, Türkiye hava sahasında F16 uçaklarımız tarafından inişe mecbur edilmişti, uçakta silah ya da benzeri şeyler bulunduğu iddiası ile. Kargo bölümünde bir takım şeyler bulundu. Bunların incelenmesi sonucunda doğru olmayan bir takım malzemeler olduğu tespit edildi ve malzemelere el konuldu, uçak yolcuları serbest bırakıldı ve uçak yoluna devam etti."

"İŞİMİZİ ÇOK İYİ TAKİP EDİYORUZ"

Ermenistan'a ait uçağın da indirildiğini ifade eden Arınç, şöyle devam etti: "Bu kez Ermenistan'dan havalanan bir Ermenistan uçağının Halep'e gitmek üzereyken Erzurum Havaalanı'na inişe zorlandığını biliyoruz. Ermenistan tarafından şu beyan edilmişti: Biz insanı yardım amacıyla biz Halep'e gidiyoruz. Ama uçak indirildi, incelendi ve bu beyanın doğru olduğu anlaşıldı. Uçağın havalanmasına müsaade edildi. Demek ki biz bu konuda çok ciddiyiz, çok iyi takip ediyoruz işimizi ve görevimizi yapıyoruz."

BİZE ULAŞIN