'Kıymeti harbiyesi yok'

Davutoğlu, daha önce Suriye askeri uçuşlarına kapalı olan Türk hava sahasının önceki gün Suriye uçaklarının kullanacağı sivil uçuşlara da kapandığını açıkladı

Konya'da bir dizi açılışa katılan ve Taşkent ilçesinde doğduğu mahalleyi ziyaret ederek eski komşularıyla sohbet eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Daha önce Suriye askeri uçuşlarına kapattığımız hava sahamızı Suriye uçaklarının kullanacağı sivil uçuşlar için de önceki gün kapatmıştık" dedi. Gazetecilerin dış politika gündemine ilişkin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, şu açıklamaları yaptı:
Geçen hafta askeri nitelikli malzeme taşıdığı tespit edildiği için, bir Suriye uçağını kontrol etmek amacıyla indirdiğimiz için o gün zaten biz, Suriye hava sahasını bundan sonra Türk uçaklarınca, sivil uçaklar da dahil kullanılmaması yönünde karar almıştık. Bu sivil havacılara bildirilmişti ve gerekli tedbirler alınmıştı.
Önceki gün bir başka kararı da aldık ve Suriye tarafına tebliğ ettik, Suriye'nin bu kararı alması öncesinde. Daha önce Suriye askeri uçuşlarına kapattığımız hava sahamızı Suriye uçaklarının kullanacağı sivil uçuşlar için de önceki gün kapatmıştık.
Çünkü sivil uçuşlar sivil nitelikte yapılan uçuşlardır. Askeri bir makama askeri nitelikli bir malzemenin taşındığı tespit edildiği için Suriye Savunma Bakanlığı'na bu sivil uçuşların istismar edildiği tespit ettiğimiz için Suriye tarafına bildirimde bulunulmuştu. Bundan sonra Türk hava sahasının, kendi halkına savaş açmış bir rejime herhangi bir bir şekilde destek sağlamak üzere askeri bakımdan yapılacak uçuşlara kapanmış olduğunu zaten teyit etmiştik. Dolayısıyla Suriye yönetiminin bu açıklamasının bizim açımızdan bir kıymeti harbiyesi yoktur.
(Rusya'nın arabuluculuk önerisi) Eğer bizimle diyalog sadece bir rejime kendi meşruiyetini takviye edecek bir bir unsur niteliği taşıyacaksa, bunun bir anlamı olmaz. Bizim çağrımız şudur; Esad rejimi önce kendi halkıyla diyalog kurmanın yollarını bulmalı, kendi halkıyla barış yapmadıkça bizim için diyalog kapılarını açmanın bir anlamı olmaz.
Rusya'dan gelen açıklamaları titizlikle takip ediyoruz. Bu mesele öncelikle Türkiye ile Suriye arasında... Suriye uçağıdır. Ancak giden malzemenin gittiği makam belli, malzemenin niteliği belli.

BİZE ULAŞIN