Konya'ya "Kelebekler Vadisi"

Konya Selçuklu Belediyesi'nin Türkiyede bir ilk olan ve 54 futbol sahası buyuklugundeki Kelebekler Vadisi Projesinin, Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla temeli atıldı. Sille Parsana Mahallesi'nde yaptırılacak kelebekler vadisi, yaklaşık 400 dönümlük bir araziye yapılıyor. Projede, yüzlerce tür böceğin ve kelebeğin doğal yaşam alanı görülebilecek. Proje "Aşkın Kanatları" adını Mevlana kültüründen alıyor. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Atalay, "Biz Konya'da Mevlana'dan dolayı kelebeği biraz aşk ve tasavvufla ilişkilendiriyoruz" diye tarif ediyor.

TÜRKİYE'NİN İLK KELEBEK MÜZESİ

Kelebekler vadisinde kelebeklere uygun yaşam alanları oluşturulacak, ziyaretçiler kelebeklerin oluşma sürecinden ölümüne kadar geçen süreyi izleyebilecekler. Parkın içinde Türkiyenin ilk kelebek müzesi kurulacak. Parkta ölen kelebekler ise bu müzede sergilenecek. Ayrıca bocek müzeside kurulacak ve böcekler doğal ortamında görülebilecek. Projeden vatandasların yanı sıra arastırmacılar için de bir fırsat olusturacak.

"ŞEHİRLER ÇEVRE İLE YÜKSELİR"

Temel atma töreninde konuşan Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Şehir doğa bilinciyle anlam taşır. Doğa bilincini ise en iyi kelebek yansıtır. 1991'de Malezyada'ki parktan çok etkilenmiştim. Emeği geçenleri takdir ediyorum. Konya'ya kelebek yakışır, Konya'yı anlayan hayatın anlamını anlar. En çok da Konya'ya yakışır bu yüzden. 385 metrekare alanı bu projeye ayırmak onemli çünki şehirlerın hayat kalitesi yollar ve fabrikalarla değil şehre kimlik kazandıran doğa ve çevreyle yükselir" dedi.

BİZE ULAŞIN