Şam'dan uçak krizine 'yaptırımsız' misilleme

Suriye, Türk sivil uçaklarının hava sahasında uçmasını yasakladığını duyurdu. "Zaten rota değişti Akdeniz, Ürdün üzerinden uçuş yapılıyor" diyen Ankara Şam'ın bu hamlesinin caydırıcı bulmadı

Ankara-Şam ve Moskova eksenindeki uçak krizinin yankıları devam ederken Suriye'den "sivil" misilleme geldi. Şam, Türk sivil uçaklarının bundan böyle Suriye hava sahası üzerinde uçmalarına izin verilmeyeceğini açıkladı. Suriye devlet ajansı SANA, Suriye hava sahasının Türk sivil uçaklarına kapatılması kararının Türkiye'nin Rusya'dan Suriye'ye giden bir sivil uçağı Ankara'da inmeye zorlaması üzerine misilleme olarak aldığını duyurdu. Suriye'nin hava sahasını Türk uçaklarına kapatması, Rusya televizyonunca da "misilleme" olarak nitelendi. Rus RT kanalı, "Türkiye'nin bir Suriye yolcu uçağını Ankara'ya indirmeye zorlayarak kargosuna el koyması üzerine başlayan diplomatik kavganın ardından Şam, Suriye havasahasını kullanan Türk uçaklarına yasak koydu" dedi. Suriye'de Türk sivil uçaklarına getirilen yasak önceki gece yarısından (Cumartesi) itibaren yürürlüğe girdi. Şam yönetiminin bu hamlesinin Ankara için caydırıcılığı olmadığını ifade eden diplomatik kaynaklar ise, "Bu kararın Ankara için herhangi bir yaptırımı yok, Rota değiştirilir, Akdeniz, Ürdün üzerinden uçuş yapılır. Maliyet çok fazla artmaz. Zaten Suriye'ye Tük turist talebi yok. Tam aksine Suriye'den Türkiye'ye talep var" dedi.

'ROTA DEĞİŞTİ'
Nitekim Türk Hava Yolları (THY), Türk askeri jetinin Haziran ayında düşürülmesi ve 2 pilotun şehit olmasından bu yana Suriye hava sahasını kullanmaktan kaçınıyor. Hacı adaylarını taşıyan uçaklar da Cidde seferlerinde 45 dakika daha uzun olmasına rağmen Akdeniz üzerinden rota izledi. Moskova-Şam uçağının indirilmesinin ardından ise yeni rota uyarısı tüm Türk havayolları şirketlerine iletildi. Özellikle Charter seferi yapan uçakların da artık Suriye hava sahasını kullanmaması talimatı verildi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, geçtiğimiz gün Başbakan Tayyip Erdoğan'ı uğurlarken "Türk Hava Yolları uçakları Suriye hava sahasını kullanmamakta. İkinci bir güvenli alan oluşturana kadar THY bu sahayı kullanmayacak" açıklaması yapmıştı.

BİZE ULAŞIN