Ulaştırma Bakanlığı'ndan "uçak" açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Ermenistan'dan kalkan bir uçak Erzurum'a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek, pilotun kendi rızasıyla arzusuyla iniş talebinde bulunmasıdır. Olay budur'' dedi.

Bakan Yıldırım, Hamamizede İhsan Bey Kültür Merkezi'nde gazetecilerin Ermenistan'dan Suriye'nin Halep kentine insani yardım malzemesi taşıdığı belirtilen sivil bir uçağın kontrol amacıyla Erzurum'a indirilmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Ermenistan'dan kalkan söz konusu uçağın Erzurum'a teknik iniş yaptığını söyleyen Bakan Yıldırım, şunları ifade etti:

''Ermenistan'dan kalkan bir uçak Erzurum'a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek, pilotun kendi rızasıyla arzusuyla iniş talebinde bulunmasıdır. Olay budur. Şu andaki bilgi bu. Teknik inişin havacılıktaki tanımı pilotun herhangi bir ihtiyaç duyması halinde iniş yapmak istemesidir. Erzurum Havalimanı'na iniş talebinde bulunmuş, bu talebi de uygun görülmüştür. Neden uygun görülmüştür, biliyorsunuz biz dünden itibaren Suriye tescilli uçaklara hava sahamızı tamamen kapattık, aynı şekilde Suriye de kapattı.
Ama bu gelen uçak, teknik inişte bu kurallar geçerli değildir. Teknik inişte ne olursa olsun can ve mal emniyeti söz konusu olduğu için her türlü uçağa, her ülke izin vermek zorundadır. Bu inişte öyle bir iniştir. Onun dışında başka bir şey söz yok.''

Bakan Yıldırım, Türk hava sahasını sivil ve masum insanların ölümüne yol açacak faaliyetler için kullandırmayacaklarını vurgulayarak, ''Biz ne diyoruz. Türk hava sahasını Türkiye'de, sivil insanların, masum insanların ölümüne, hayatını kaybetmesine sebep olacak faaliyetler için kullandırtmayız'' diye konuştu.

Bu nedenle zaman zaman Türk hava sahasını geçen uçakları indirip kontrol ettiklerini anlatan Bakan Binali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:
''Zaman zaman Türk hava sahasını kullanarak geçen uçakları Sivil Havacılık Kanunu'muzdan uluslararası konvansiyonlardan doğan haklarımız çerçevesinde indirip yüklerini kontrol etme cihetine de gittik. Ancak bu kez aldığımız bir kararla hükümetimizin bir kararıyla Türk hava sahasını Suriye tescilli uçaklara tamamen kapattık. Bu Suriye'deki savaşın, iç savaşın daha fazla masun insanın ölmemesi yönünde aldığımız bir karardır.''

Dışişleri: Uçak, Erivan'dan kalkmadan Türkiye'de arama yapılacağını biliyordu

Erzurum'da arama yapılan Ermenistan uçağının F-16'larla indirilmediği, Erivan'dan kalkmadan pilotların arama yapılmak üzere Türkiye'ye ineceğini bildiği açıklandı. Türk Dışişleri yetkilileri, insani yardım amaçlı uçağın yasadışı bir malzeme taşıdığına dair her hangi bir istihbarat üzerine indirilmediğini, yapılan işlemin Türk hava sahasını kullanma izninin arama kaydıyla verilmesinden kaynaklandığını söyledi. Arama olumlu sonuçlanırsa uçak, Halep'e gştmek üzere tekrar havalanacak.

BİZE ULAŞIN