Bakan Eker hakkındaki gensoru reddedildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında CHP'nin verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi.

TBMM Genel Kurulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında CHP'nin verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasını görüştü. Genel Kurul'da hakkında verilen gensorudaki iddialara yanıt veren Bakan Mehdi Eker, bu gensorunun CHP'nin kendisi hakkında verdiği ikinci gensoru önergesi olduğunu söyleyerek, "Arada fark yok. Aynı teraneler, aynı gerekçeler hiçbirisi gerçeği yansıtmıyor dedi.

CHP'yi TÜİK'in açıkladığı rakamları takip etmeye davet eden Bakan Mehdi Eker, "2002 yılında Türkiye'nin nüfusu 66 milyon, 2011 yılında 74.7 milyon. Artış yüzde 13. Hani yüzde 25'ti; değil diyerek gensorudaki iddialara cevap verdi. Eker şöyle devam etti:

"1984 yılında Türkiye'nin büyükbaş hayvan varlığı ilk sayımda, 12 milyon 900 bin baş. Küçükbaş hayvan varlığı da 53 milyon. 1984 - 2002 arasında hayvan sayısı yüzde 24 azalmış. 12.9 milyondan 9.8 milyona düşmüş. Benim hükümetim geldiğinde Türkiye'de sığır varlığı 9.8 milyon. Küçükbaş hayvan sayısı yüzde 40 azalmış. 2002-2011 arasını söylüyorum şimdi. Ben nereden devraldım; 9.8. Büyükbaş sayısı yüzde 27.5 arttı. 9.8 milyon oldu 12.5 milyon. Keçi sayısı yüzde 7.3 arttı, 6.7 milyondan 7.3 milyona çıktı. Toplam küçükbaş sayısı 31.9 milyondan 32.3 milyon başa çıktı. Şimdi bu mu bitmek arkadaşlar, hayvancılığın bitmesi bu mu? Hayvan sayısının yüzde 25 azalması bu mu?

Türkiye'de insanların hayvancılığı büyüttüğünü söyleyen Bakan Mehdi Eker, kendilerinin de hayvancılık için faizsiz kredi uygulaması başlattıklarını söyledi.

"İLK HAYVAN İTHALATI 1925'TE YAPILDI"

Bakan Mehdi Eker, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk hayvan ithalatının kendileri döneminde değil, 1925'te yapıldığını söyleyerek şunları kaydetti:

"Şimdi sıkı durun. Biraz önce burada bir arkadaşımız 1937'den falan bahsetti. Bu ülkeye ilk defa sığır ithalatı 1925'te yapıldı. 1935'te bir daha yapıldı. Bunları da bileceğiz.

Bakan Mehdi Eker, Trakya'da şap hastalığına karış tedbirler aldıklarını, bu tedbirlerin alınması sırasında ise dayak olayının olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"CHP'nin bir milletvekili şunu yapıyor, biz bu tedbirleri alırken, yani kontrol tedbirlerini alırken bu sene içerisinde tutuyor, gidiyor, orada görevini yapmakta olan bir veteriner hekimi darp etmek suretiyle, görevine engel olmaya çalışıyor. Ve şuanda mahkemede dava açılmış yargılanıyor. Bunu da buradan söylemem lazım. Bizim aramızdaki fark bu. Bir veteriner hekimi ben veteriner hekimi görevinin başındayken saldıranları kınıyorum. Veteriner hekim meslek icra ediyor. Ha doktor dövmüşsünüz, ha veteriner hekim dövmüşsünüz hiçbir fark yok.

"TÜRKİYE TARIMDA AVRUPA BİRİNCİSİ"

Bakan Eker, Türkiye'nin tarımda büyüdüğünü, Avrupa'da beşinci olduğunu, dünyada da yedinci sırada yer aldığını söyleyerek, "Türkiye'nin bir tarım sorunu yok ama Türkiye'nin bir muhalefet sorunu var dedi.

"REFERANDUMDAN KAÇANLAR HALK GOYGOYCULUĞU YAPMASINLAR"

Bakan Mehdi Eker'in konuşmasının ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise, "Anayasal bir denetim yolu olan ve demokrasinin gereği olan bir yöntemi Sayın Bakan şöyle izah etti; 'bir CHP klasiği, gayri ciddi' dedi ve anamuhalefetin ucuzluğundan bahsetti. Böyle küçümseyen, tarımdan ve hayvanlardan sorumlu Sayın Bakan, demokrasi ile anayasa delillerle ilgili bilgi düzeyini de açıkça ortaya koydu. Bir de her şeye onlar karar verir gibi şeyler mırıldandı ama ben anlayamadım. Anayasa değişikliği konusunda yaşadığımız travma sonucu referandumdan kaçtığınızı unutmayalım. Bize referandumdan kaçanlar, halk goygoyculuğu hiç yapmasınlar Sayın Bakan. Sorulan hiçbir soruya ciddi cevap vermeyip, polemikten öteye geçmediniz. Hiç birisi tatmin edici değildi yanıtlarınızın. Gayri ciddiyet, ciddiyet, ucuzluk konusunda bizimle hiçbir tartışmaya girmemenizi öneriyorum. Çünkü, kendi düşürülen uçağının peşine düşme ciddiyetini göstermeyen ancak, sağda solda gördüğü her uçan cismi indirme gösterisinin ciddiyetsizliği ile göz boyamaya çalışan bir zihniyet bize ciddiyet öğretemez. Bu da iki. Ciddiyet öğretmeye kalktığınızda gerçekten komik kaçıyor ve komik.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, Bakan Mehdi Eker hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi.

BİZE ULAŞIN