Çevik kuvvet depresyonda

Toplumsal olayların yoğun yaşandığı 7 ilde çevik kuvvet polisinin durumu araştırıldı. Depresyon uzak ara önde, evliler ve kadın polisler stresle daha kolay baş ediyor

Yapılan bir araştırma çevik kuvvet polisinin en sık rastlanan psikolojik rahatsızlık olan depresyon kıskancında olduğunu ortaya koydu. Emniyet Amiri Bülent Tansel, Prof. Dr. Zafer Gökçakan ve Yard. Doç. Dr. Ömer Çelikkaleli tarafından yapılan araştırma toplumsal olayların yoğun yaşandığı İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Van, Mersin, İzmir, Trabzon gibi 7 ilde görev yapan 872 çevik kuvvet polisi üzerinde gerçekleşti. Çevik Kuvvet personelinin psikolojik durumu ve stresle baş etme yolları incelendi.

ÇOK OLAY ÇIKAN 7 İL
Araştırmada çevik kuvvet polisinin en çok içinde bulunduğu psikolojik rahatsızlığın depresyon olduğu görüldü. Depresyonu sırayla düşük bir özsaygıya sahip bireylerde görülen benlik algısı anlamına gelen olumsuz benlik izledi. Araştırma çevik kuvvet polisinin bu iki psikolojik rahatsızlık dışında, halk arasında 'iç sıkıntısı hali' anlamına gelen 'anksiyete' problemiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi. Personelin içinde bulunduğu bir diğer psikolojik belirtinin öfke husumet duymu olarak değerlendirilen 'hostilite' ve stres sonucu ortaya çıkan ve fiziksel yakınma anlamına gelen 'somatizasyon' rahatsızlığı olduğu belirlendi. Araştırmaya göre kadın çevik kuvvet polisi erkeklere oranla stres durumunda somatizasyon sorunu yaşıyor. Yine kadın personel stresle baş etme yollarından sosyal destek arama ve hayal etmeyi erkek personele oranla daha çok kullanıyor. Araştırmadan çıkan bir diğer sonuç bekar personel ile evli personelin stresle mücadele durumu arasındaki farklılık. Buna göre bekar personel psikolojik belirtileri evli personele oranla daha fazla yaşamaktadır. Bekâr personel stresle baş ederken hayal etme ve sorundan kaçınmayı çare olarak görüyor. Evli personel ise psikolojik sorunları; çözmeyi, sosyal destek almayı ve zaman zamanda kendini suçlayarak çözme yoluna gidiyor.

DESTEK İSTİYORLAR

Araştırmaya göre çevik kuvvet personelinin yüzde 26'sı toplumsal olaylara müdahaleden döndükten sonra hissedilen sıkıntıların çözümlenmesi için Psikolojik Danışma ve Rehberlik(PDR) hizmeti almak istiyor. Yüzde 19'u ise hiçbir desteğe ihtiyaç duymuyor. 45 polis sıkıntıların konuşularak paylaşılmasını, 85'i amirlerin kendilerine karşı olumlu tutum ve davranış içerisinde olmalarını istediği, 59'u ödüllendirme, izin durumu ve çalışma saatlerinin düzenlenmesini istedi. Araştırma çevik kuvvet polisinin bir hobi ile uğraşması durumunda stres ve beraberinde gelen psikolojik sıkıntıları büyük oranda azalttığını ortaya koydu. Araştırmada çevik kuvvet personelinin stresle başa çıkmak için en çok kullandığı tedavi yöntemi ise problemi çözme yolu. Polis yaşadığı stresi ortadan kaldırmak için bu yolun ardından sosyal destek arıyor. Çevik personeli bunun için en yakın arkadaşıyla dertleşmeyi seçiyor.

BİZE ULAŞIN