Esad'ın müttefiklerine Ankara'dan gözdağı

Rusya'nın tarifeli seferinin ardından, dün Türkiye Ermenistan kargo uçağını da indirerek aradı. Türkiye böylece, "Suriye'ye insani yardım götürebilirsiniz ancak Türk hava sahasından silah geçiremezsiniz" mesajını Esad'a destek verenlere iletti

Ermenistan'dan 10 Ekim'de Antonov 12 kargo uçağının Türkiye hava sahasından geçerek Halep'e yardım malzemesi götürmesine, Ankara "teknik iniş" şartıyla "evet" dedi. Erivan, uçuş planını Erzurum'a iniş planlayarak değiştirdi. Uçakta bulunan 14 ton pirinç, şeker gibi gıda malzemelerin yer aldığı 1400 koli önce kontrol edildi, ardından da tek tek x-raydan geçirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin insani yardıma engel olmayacağını ancak Suriye'ye silah geçişine de hiçbir zaman izin vermeyeceğini söyledi:"Ne tür malzeme olduğu bilinmeyen uçuşlar konusunda her zaman aynı prensibi uygulayacağız." Ermenistan, kargo uçağının uçuşu için ilk başvuruyu 10 Ekim'de yaptı. Türkiye'nin "kontrol edersek görebilirsiniz" talebi üzerine Erivan bu defa uçuş planını Erzurum'a iniş planlayarak gönderdi. Kargo uçaklarının 48 saat önceden yapması gereken bildirime uyan Erivan'dan dün sabah saatlerinde yeni uçuş planı geldi. Uçak planlandığı gibi saat 11.15'te Erzurum Havaalanı'na indi. Yani uçak ineceğini bilerek Erivan'dan Halep'e doğru havalandı. Bakan Davutoğlu, ilk kontrollerin ardından şüpheli bir durum olmadığını ve her şeyin uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti. Türkiye'nin hava sahasından Esad'a silah gönderilmesine müsaade edilmeyeceğini söyledi: "Uçak teknik iniş yapacağını baştan beri biliyordu. Biz insani yardım amacıyla gidecek uçağa engel olmayız. Ancak daha önceki örneklerde görüldüğü gibi, Türkiye Suriye'ye dönük olarak ne için, ne tür malzeme olduğu bilinmeyen uçuşlar konusunda her zaman aynı prensibi uygulayacaktır" dedi. Davutoğlu ilk incelemeler sonucunda da uçakta insani yardım malzemesi dışında herhangi bir şey tespit edilmediğini kaydetti.

Yukarı Karabağ'da havaalanına tepki
Davutoğlu, Ermenistan'ın Yukarı Karabağ'da havaalanı açma kararına da, "Sürmekte olan temaslara da zarar veriyor. Böyle bir adımı dostane karşılamayız" dedi. Türkiye'nin her zaman Güney Kafkasya'da barış istediğini vurgulayan Davutoğlu, bunun toprak bütünlüğüne saygı ile gerçekleşebileceğini belirtti. Davutoğlu, donmuş krizlerin bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

1400 koli tek tek arandı
Ermenistan'dan Suriye'nin Halep kentine insani yardım malzemesi götürdüğü belirtilen Ermenistan uçağı Erzurum Havalimanı'na indirilerek aramadan geçirildi.Erivan'dan havalanan ve rotası Halep olan Ermenistan Havayollarına ait kargo uçağı, saat 11.30 sıralarında Erzurum Havalimanı'na iniş yaptı. Uçak, VIP binasının yakınına çekilerek daha önce yapılan anlaşma gereği taşıdığı yük kontrol edilmeye başlandı. Bölgede geniş çaplı güvenlik önlemi alınırken uçağın etrafı da kamyon ve yük araçlarıyla çevrilerek gazetecilerin görüntü alması engellenmeye çalışıldı. Güvenlik görevlileri, havalimanının VIP bölümüne giriş ve çıkışları da kontrollü olarak yaptı. Ucaktaki 1400 koli tek tek arandı. Bekleyiş sırasında ise uçağın personeline dürüm ve ayran ikram edildi. Araması tamamlanan uçak Erzurum'dan ayrılıp Halep'e uçtu.

BİZE ULAŞIN