Mülteci sayısı psikolojik sınırı aştı

Hükümet sayıları 100 bini aşan Suriyeli göçmenlerin gelişlerini yavaşlatmak için sınırdaki sıfır noktasından yardımların artırılmasına karar verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, " Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için psikolojik eşik" dediği "100 bin" sınırı aşıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kamplarda kalan Suriye vatandaşlarının sayısının dün itibarıyla 100 363 olduğunu açıkladı. Hükümet sıfır noktasındaki yardımların düzenli ve sık bir hale getirilmesi kararı aldı.

SAYI 100 BİN 363 OLDU

AFAD, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'de 100 bin 363 Suriyelinin bulunduğunu bildirdi. Açıklamada, 13 çadır kent ve Kilis'teki 12 bin kişilik konteynır kentle ilgili şu bilgilere yer verildi: "Ülkemize toplam 143 bin 140 Suriye vatandaşı giriş yapmıştır. 42 bin 777 Suriyeli ülkesine dönmüştür. Bugün (dün) itibarıyla Hatay'da 12 bin 68, Gaziantep'te 17 bin 237, Kilis'te 12 bin 789, Şanlıurfa'da 30 bin 934 Kahramanmaraş'ta 14 bin 620 kişi, Osmaniye'de 8 bin 60 ve Adıyaman'da 3 bin 980 kişi barındırılmaktadır. 102'si refakatçi, 573'ü hasta ve yaralı olmak üzere toplam 675 kişi hastanede kalmaktadır."

HEDEF SIFIR NOKTASI

Bu gelişme üzerine hükümet, sıfır noktasından yapılan ve geçtiğimiz ay arttırılmasına yönelik fikir birliğine varılan insani yardımların hızlı bir biçimde arttırılması kararını aldı. Türk Kızılayı ve AFAD'ın Kilis-Öncüpınar, Gaziantep-Karkamış, Hatay- Cilvegözü ve Yayladığı'nda buluna 4 sıfır noktasından yaptığı gıda, ilaç malzemeleri gibi insani yardımlar Türkiye'ye daha fazla giriş olmasını engellemek amacıyla sık ve düzenli hale dönüşecek. Bunun için daha detaylı bir ihtiyaç tespiti yapılacak.

TAMPON BÖLGE

Sıfır noktasından yapılan yardımların sınırdan girişleri önemli ölçüde azaltacağını düşündüklerini belirten Türk Kızılayı Başkanı Ahmet Lütfi Akar, "Sıfır noktası yardımlarına tüm gücümüzle devam edeceğiz. Yardım aktarırken, içeride tartışma yaşanmaması için etnik gruplara eşit oranlarda dağıtıyoruz. Bizim en başından beri desteklediğimiz 'tampon bölge' kurulmasıdır. Bunu çok iyi başarırız, çok da rahat yürütürüz" diye konuştu. Akar, devletin vereceği her türlü karara karşı Kızılay'ın hazırlıklı olduğunu vurguladı. AFAD'ın Ağustos'ta başlattığı sıfır noktasından yardımlar kapsamında 60 TIR'lık insani yardım malzemesi ulaştırıldı.

'100 bin psikolojik sınır'
Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, daha önce Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için kritik eşiğin "100 bin sayısı" olduğunu ifade etmişti. Türkiye'nin göçmen sayısı konusundaki 'kırmızı çizgizini' açıklayan Davutoğlu, "Eğer mülteci sayısı 100 bini geçerse, onları Suriye içinde barındırabilmeliyiz. BM kamplar kurabilir" demişti. Davutoğlu, mülteci sayısının 100 bine dayanmasının ardından ise "Bu rakamı psikolojik sınır olarak söyledim" demişti.

BİZE ULAŞIN