"Herkes Türkiye ile, o Esad ile müttefik"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda partililere hitap etti.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları:

Maalesef üzücü bir haber var, dün geceki çatışmada üç şehidimiz var. Milletimize, ailelerine başsağlığı diliyorum.

Terör konusunda önümüzdeki dönemde önemli gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Bu mücadelenin bir bedeli olduğunu üzülerek müşahade ediyoruz. Ancak bu millet kazanacaktır.

Üç dönem kuralını bir son olarak değil, bir mola olarak görüyoruz.

Türkiye'de siyaset doğrular üzerinden yükselmiyor. 18 yaş meselesi dedik, önce destek verenlerin sonra vermediğini gördük. Avrupa'nın yarıya yakınında 18 yaş hem seçme hem seçilme yaşıdır. Diğer yarısında 21 yaş seçilme yaşıdır. Cumhurbaşkanlığı seçilme yaşını bile buralara kadar indiren ülkeler var. Cezalandırmaya gelince, rüşt noktasında 18 yaş diyorsunuz seçilmeye gelince hayır diyorsunuz.

18 yaş olayıyla ilgili CHP arkadaşlarımıza imza atmayız ama destekleriz demiştir. Ama ondan sonra kaçmıştır. Sizin siyaset yapabileceğinize inanmayan ne kadar siyasetçi varsa tavır almaya gençlerimizi davet ediyorum. AK Parti gençliğimizin parlamentodaki tek senedidir. Biz gençliğimize inanıyoruz. Nasıl ki 30'dan 25'e indirdik, 18'e indireceğiz. MHP'yi, CHP'yi yanımızda görmek istiyoruz. Diğerleriyle zaten müzakere edemeyiz. Teröristle kucaklaşanla bizim müzakare edebileceğimiz bir şey yoktur.

367'nin altında bir oyla yetki Meclis'ten verilmedi. MHP'yi suçlayacak değilim. Her iki parti de attığı imzaya sahip çıkmamıştır. Biz bir yere imza attıysak mezara kadar o imzanın arkasında durmalıyız, pazara kadar değil. Referandum konusunu düşünmüyoruz. Farklı tarihler konusunda mutabkata sağlanması halinde bu konuda yeni adım atılabilir.

Büyükşehir düzenlemesiyle ilgili atılan adımlarla ilgili bazı çevrelerde çürük iddialar bile getiriliyor. İstanbul ve Kocaeli'nin köylerine hizmet gitmiyor mu?

Ana muhalefet başkanı diyor ki; bunlar muhtarlıkları kaldıracak. Hangi muhtarlık kaldırılacak? 10 hane olan köyde tabii ki kalkıcak. Muğla Büyükşehir olunca Fethiye'nin altyapısı ve suyuyla da uğraşacak.

Modernlik lafla olmuyor ey Kılıçdaroğlu. Araziye çıkacaksın. Biz o araziden geldik.

CHP'nin yolu BDP'yi, BDP'nin yolu CHP'yi düze çıkarmaz. Parlamento içindeki bir parti devletin muhatabı olarak KCK'yı gösterir mi? Boşuna ya parlamento ya Kandil demiyoruz.

CHP'nin yaptığı tek şey AK Parti'nin yaptıklarına karşı çıkmak. Türkiye'de kuru gürültüye pabuç bırakılan dönemler artık geride kaldı.

CHP, iktidarı hep başka yerlerde aradı. Esad'ın Türkiye ve dünyadaki temsilciliği Kılıçdaroğlu yapıyor.

Esad doğru konuşmuyor, aldatıyor. Aynı teknik Kılıçdaroğlu'nda da var. Aynı pınardan beslenmişler. Nasıl oluyor da Türkiye'de demokrasi yok diyorsun? Terör örgütünün uzantısı bile parlamentoya giriyor. Suriye konusunda birçok ülkeden destek alıyoruz. Ama Kılıçdaroğlu'ndan destek alamıyoruz. Kılıçdaroğlu'na düşün diyeceğim ama kendisini de zorlamak istemiyorum.

Kılıçdaroğlu, mühimmat ifadesine takılıyor. Savaşta kullanılan her türlü gereç mühimmat olarak kabul edilir. Suriye Savunma Bakanlığı'na gönderilen ve askeri malzeme olduğundan şüphe duyulmayan malzeme bulduk. Uluslararası hukukun tanıdığı bir hakkı kullandık. Kılıçdaroğlu'nun karşı çıkmasını gerektiren bir durum yok.

Herkes Türkiye ile müttefik, Kılıçdaroğlu Esad'la müttefik. Göçmenlerin sayısı yüz bini aştık.

Terörle kararlılıkla mücadele edip defecek güce sahibiz. Terör örgütü eğitim kurumlarına bu yıl 110'a yakın saldırı gerçekleştirdi.

Terör örgütü eğitim kurumlarına saldırıp, çocukları kullanıyor. PKK barbarlığını sözde haklarını savunduğu insanlara karşı uyguluyor.

BİZE ULAŞIN