Dünyaya, Fatma Nur ve Malala'yla seslendi

Erdoğan, Pakistan'da Malala ve İstanbul'da Fatma Nur Çelik'e yapılan saldırının terör olduğunu belirtip, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı liderlerini harekete geçmeye çağırdı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Pakistan'da Taliban'ın saldırısına uğrayan Malala ve İstanbul'da tecavüz edilerek öldürülen Fatma Nur Çelik'in birer terör mağduru olduğunu belirtip dünya liderlerini teröre karşı ortak hareket etmeye çağırdı. Erdoğan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Ekonomik işbirliği zirvesinde yaptığı konuşmada, şunları söyledi: "Uluslararası terörün geldiği nokta bakımından, hayati bir önem taşımakta ve adete bir sembol haline gelmesi noktasında bizim için önemli, o da sevgili kızımız Malala'ya yapılan terör eyleminin bağışlanır, affedilebilir hiçbir yanı yok. Benzer bir olayı iki gün önce maalesef İstanbul'da bir üniversiteli kızımız Fatma Nur Çelik'te yaşadık. Buraya da yine maalesef eve giren bir vahşi hem orada öldürüyor bir de tabii taciz ediyor. Bu olaylar ne yazık ki her geçen gün dünyamızda artıyor. Norveç'te geçen yıl yaşanan olay da bir başka boyutu." Erdoğan, ECO liderlerine de şu çağrıyı yaptı: "Bizlerin hem kendi bünyemizde hem de BM Genel Kurulu'nda, BM Güvenlik Konseyi'nde ve uluslararası gerekirse kurumlar oluşturmak suretiyle bu işin üzerine gitmeyi hem insani hem İslami bir görev olarak telakki etmemiz lazım. 11 Ekim'i, BM Güvenlik Konseyi'ne 'Dünya Kız Çocuklar Günü' ilan etme teklifini yaptık. 'Dünya Kız Çocuklar Günü' olarak ilan edildi."

MALALA'NIN DURUMU İYİ

Bu arada İngiliz doktorlar, Pakistan'da Taliban militanları tarafından başından vurulan ve tedavisi için İngiltere'ye getirilen Malala Yusufzay'ın sağlık durumundan umutlu olduklarını söyledi. Malala için İngiliz hükümeti, yardım teklif etmişti. Malala Birmingham'daki Kraliçe Elizabeth Devlet Hastanesi'ne getirilmişti

TALİBAN'IN HEDEFİ
Kızların okula gönderilmesi ve kadın hakları konusunda verdiği mücadeleyle tanınan Malalay Yusufzay (14), Taliban militanları tarafından 9 Ekim günü başından ve omzundan vurularak ağır yaralandı. Yusufzay, BBC için 2009'da kaleme aldığı blogunda Taliban'a ağır eleştiriler yöneltmişti.

TECAVÜZ KURBANI
Haliç Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki Fatma Nur Çelik... İstanbul Bahçelievler'de, evinde tecavüze uğradıktan sonra öldürüldü. 22 yaşında, 3 yıllık evli ve 1 çocuk babası Cem Karaçay, cinayet zanlısı olarak yakalandı. Çelik'in evine internet bağlantısı bahanesiyle girdiği öne sürülen Karaçay, emniyetteki ifadesinde "Bir yıldır görüşüyorduk. En başından kendisine karşı ilgim olduğunu biliyordu" dedi. Ancak polis, Çelik'le zanlının geçmişte görüştüklerine dair en ufak bir detaya rastlamadı. İddiaya göre; Karaçay, eşinin "Seni aldattım" itirafının sonrasında psikolojik sorunlar yaşıyordu.

BİZE ULAŞIN