Erdoğan’dan ABD elçisine cevap

Başbakan Erdoğan, Bakü dönüşünde havalimanında Ricciardone'nin yapmış olduğu açıklmaya cevap verdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, Türkiye'ye PKK'nın yönetim kadrosunu tasfiye konusunda El Kaide lideri Bin Ladin'in öldürülmesinde kullanılan yöntemi önerdiklerini belirterek, "Ancak Türkler mücadelelerini yasalara göre yapıyor" sözlerine Başbakan Erdoğan'dan cevap geldi.

Başbakan Erdoğan, ''Bin Ladin'in yakalanmasının şartları, ülkesi olsun bulunduğu yerle ilgili farklı şartlar. En basitinden birisi normal bir şehrin evinde kalıyor. Öbürü dağın mağaralarında oluyor. Bu mağaralar biliyorsunuz 100-150 metre derinlikteki mağaralar ve bu mağaralarda şu anda güvenlik güçlerimiz bu mücadeleyi yürütüyor. O bakımdan çok farklı. Tabii bu mağaraların olduğu yerleri ancak gördüğünüzde dersiniz ki buranın şartlarıyla Bin Ladin'in vurulduğu yerin şartlarını biliyorsunuz. Bütün resimler, video görüntüleri falan ortaya çıktığında... Bir ev. Çok farklı bir durum var. Yani şartları çok farklı. O şartlar içinde bunu değerlendirmek gerekiyor.''

Erdoğan, bir gazetecinin ABD Büyükelçisi'nin konuyla ilgili değerlendirmesinde kanunlara vurgu yaptığını anımsatması üzerine ise ''Bizler her attığımız adımı, uluslararası hukuk neyse ona göre atarız. Burada hiçbir endişe söz konusu değil'' ifadesini kullandı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone terörle mücadelede işbirliğiyle ilgili olarak şunları söylemişti:

"Türk hükümetiyle PKK ve Kandil konusundaki tüm istihbarat bilgilerini paylaşıyoruz. Daha da fazlasını önerdik. Bin Ladin'in yakalanmasında, çoklu disiplinli yaklaşım sergiledik. İleri teknolojiden, özel harekattan, kolluk kuvvetlerinden yararlandık. Türk hükümetine de PKK ile mücadele konusunda önerimiz oldu, kullandığımız taktik-teknik-prosedürleri paylaşmayı önerdik. Ancak Türk yetkilileri mücadelelerini yasalara, deneyimlerine göre yapıyor. Biz daha da yakın şekilde çalışmaya hazırız. Şu ana kadar PKK'yı askeri açıdan yenmemiş olmamız hem Türkiye'nin hem ABD'nin üzüldüğü bir konu. Ama bu mücadele konusunda ABD'ye yönelik şüphe beni üzüyor, hatta sinirlendiriyor. Çünkü böyle olunca düşman müttefikler arası ilişkiye şüphe yerleştirmekte başarılı oluyor.

Kaynak: Haber7

BİZE ULAŞIN