Beklenen buydu

Cumhurbaşkanı, iade kararıyla ilgili "Herkesin beklediği buydu. İçeriği olmayan bir anayasa değişikliği ile milleti sandık başına taşımanın hiçbir anlamı yok" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimlerin erken yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi veto etmesini, "İçeriği olmayan bir anayasa değişikliği ile ilgili bütün milleti sandık başına taşımanın hiçbir anlamı olmadığı kanaatine vardığım için geri gönderdim" sözleriyle değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül, TED Üniversitesi'nin açılış törenine katıldı. Törene, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TEDÜ Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Rektör Prof. Dr. Öktem Vardar ve TEDÜ Mütevelli Heyeti üyesi sanatçı Filiz Akın da katıldı. Açılış konuşmasını yapan Gül, TED tüzüğünün ikinci maddesine göre cumhurbaşkanlarının TED'in 'yüksek koruyucusu' olduğunu belirterek, bu sorumlulukla üniversitenin kuruluşunu yakından takip ettiğini ve destek verdiğini söyledi. Açılış törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin anayasa değişikliği düzenlemesini TBMM'ye iade etmesi ile ilgili sorularını cevapladı. Anayasa değişikliğinin herhangi bir içeriği olmadığını, sadece tarihle ilgili bir değişiklik yapıldığına dikkat çeken Gül, "Kış gününde sadece bundan dolayı bütün milleti, herkesi sandık başına taşımanın bir anlamının olmadığını zaten herkes görüyor. Dolayısıyla herhalde halkın da herkesin de beklediği şey buydu. Onun için Meclis'e tekrar gönderdim. Artık TBMM'nin, siyasi partilerin bileceği bir şey, yeni bir tarih veyahut üstünde ısrar ederler mi? O onların bileceği bir şey. Ama içeriği olmayan bir anayasa değişikliği ile ilgili bütün milleti sandık başına taşımanın hiçbir anlamı olmadığı kanaatine vardığım için geri gönderdim" dedi. Bir basın mensubunun ABD Büyükelçisi "Biz istihbaratın ötesinde bir şeyler yapalım" sözlerini hatırlatması üzerine "Onlara ben yorum yapacak değilim" karşılığını verdi.

GÜL İÇİN DESİBEL AYARI
TED Üniversitesi'nin akademik yıl açılışı törenine katılan Cumhurbaşkanı Gül için tören öncesi 'Desibel' ayarı yapıldı. Cumhurbaşkanı Gül, tören alanına gelmeden önce Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, tören alanındaki ses sistemlerinin ses düzeyi desibel cihazıyla ölçtü. Ses düzeyi Gül'ü rahatsız etmeyecek düzeyde ayarlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz ağustos ayında Kırgızistan gezisini kulağındaki rahatsızlık nedeniyle yarıda kesmek zorunda kalmış, Ankara'da 10 gün süren tedavinin ardından taburcu edilmişti.

BİZE ULAŞIN