Komisyonda tarihi anlar

Eski Organize Suçlar Şube Müdürü Saçan, Darbe Komisyonu’nda, gözaltındayken işkence ettiği AK Parti Milletvekili Harun Karaca’yı karşısında görünce öfkelendi.

MECLİS Darbe Komisyonu'na bilgi veren İstanbul eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın işkence soruları karşısında sinirlendiği, Komisyon üyelerinin sorularına ses tonunu yükselterek cevap verdiği belirtildi. Eski Polis şefi Saçan ile İstanbul'daki "Akbil Operasyonu" kapsamında gözaltına alınan ve kendisine işkence yapıldığını söyleyen AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca arasında tartışma yaşandı. Bu sırada Komisyon'un MHP'li üyesi Özcan Yeniçeri, Saçan'ı "Milli iradeye tahakküm ettirmem, buna müsaade etmem" diyerek uyardı. Saçan'ın talebi doğrultusunda basına kapalı gerçekleşen toplantıda Serdar Saçan, kendi döneminde işkence yapılmadığını iddia etti.


4 GÜN İŞKENCE YAPTINIZ


Star gazetesinden Hamza Erdoğan'ın haberine göre; İstanbul'daki "Akbil Operasyonunda" gözaltına alınan ve 4 gün işkence gören AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca'yı karşısında gören Saçan, "Benim sorguladığım şahıs bu. Bu şahsın burada ne işe var" demesi üzerine Komisyon Başkanı Nimet Baş, "Komisyon üyesi olmayan milletvekilleri de toplantılara katılabilir ve gerek gördüklerinde de soru da sorabilirler" dedi. Saçan'ın kendi döneminde işkence olmadığına ilişkin sözleri üzerine Harun Karaca, "Bana 4 gün süreyle işkence yaptınız. Gözlerimi bağlayıp nezarethanede beton zemin üzerinde dört gün oturmak suretiyle işkence yaptınız. Asker gibi sağa sola dön komutları verdiniz" şeklinde konuştu. Karaca'nın "yalan söylediğini" iddia eden Saçan, "Gözaltına alınıp getirildiğinde kendisini tanımıyordum da görmedim de" dedi. Bunun üzerine Karaca "Benim gözümün içine baka baka işkence yapmadığınızı söylüyorsunuz" diye karşılık verdi. Saçan da "Ben işkence gördüm, bunu da komisyona söylüyorum" deyince gerginlik çıktı.


'SİVİL BÇG'Yİ ZAMAN KAZANMAK İÇİN KURDUKTBMM Darbe Komisyonu'nda dinlenen 28 Şubat sürecinin Başbakanlık Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu, Batı Çalışma Grubu'nun deşifre olmasının ardından Başbakanlık bünyesinde kurulan ve kendisinin de başında olduğu Başbakanlık Takip Kurulu'nun (BTK/Sivil BÇG), amacının "olağanüstü durumu yumuşatarak, yayarak, durumun değişmesine yönelik bir süre kazanmak" olduğunu iddia etti. Yazıcıoğlu, BTK'nın kendisinden önce görevde bulunanların Başbakanlığın genelgesi doğrultusunda, kurulduğunu söyledi.

Kaynak: Star

BİZE ULAŞIN