Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde bulunan doğalgaz boru hattında saat 23.40 sıralarında patlama meydana geldi. Patlamada 1'i ağır 28 asker yaralandı. Patlamanın, terör örgütünün uzaktan kumandalı patlayıcı ile gerçekleştirdiği saldırı sonucu yaşandığı belirtildi.

Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Eleşkirt ilçesinde askeri aracın geçişi sırasındaki patlamaya ilişkin, ''Patlama esnasında 28 askerimiz çeşitli şekillerde yaralandı'' dedi. Vali Tekinarslan, yaptığı açıklamada, yaralı askerlerin Eleşkirt Devlet Hastanesi'nde ilk tedavilerinin ardından Ağrı Devlet Hastanesi'ne sevk edildiğini belirtti. Patlamada, 28 askerin çeşitli şekillerde yaralandığını ifade eden Tekinarslan, vücudunda 3'üncü derece yanık bulunan bir askerin ise Erzurum'a gönderildiğini söyledi.

Vali Tekinarslan, şunları kaydetti:

''Doğalgaz boru hattına teröristlerce uzaktan kumandalı zaman ayarlı patlayıcı saldırı düzenlendi. Patlama esnasında karayolunun güvenliğiyle ilgili personel çeşitli şekillerde yaralandı. Çoğu yanık vakası. Ama yanıkların büyük kısmı hafif. Patlamanın ardından yaralanan askerlerimiz hastaneye ulaştılar. Hayati riski olan personelimiz ambulanslarla intikal etti. Sağlıkçı arkadaşlarımız seferber oldu. Allah esirgedi.''
Olayda can kaybının olmadığını, durumun kontrol altında olduğuna dikkati çeken Tekinarslan, ''Bu hainlerin nerede, ne zaman, ne yapacakları görülmüş oldu. Bu tür olaylar bizi hiçbir zaman yılgınlığa düşürmez. Ağrı'da bütün vatandaşlarımız hastaneye akın etti. Bu hain saldırıyı lanetlediler'' dedi.

İŞTE O PATLAMADAN GÖRÜNTÜLERTekinarslan, patlamanın teröristler tarafından yapıldığını bildiklerini, bölgede yangının söndürüldüğünü, güvenlik güçlerinin patlamayı yapan ekiplerin peşinde olduğunu kaydetti.

SALDIRI SONUCU YAŞANAN PATLAMADA YARALANAN 28 ASKERİN İSİMLERİ ŞÖYLE:

1.Arda Güllüdere (Teğmen)
2.mesut Kasırga
3.Emrah Koruyucu
4.Mehmet Öztürk (Astsubay)
5.Kerim Yalman
6.Ali Köse
7.İsmail Aslan
8.Erdal Meray
9.Necmettin Erdem
10.Ramazan Kabakçı
11.İbrahim özlü
12.H.Yaşar Helkeli
13.Murat Duran
14.Naim Duman
15.semih ZENGİN
16.Aykut Yıldız
17.Ahmet Uysal
18.Kadir Ulaş
19.Mehmet Gülmez
20.Sonat Asan
21.Ahmet Alkan
22.Ufuk Öz
23.Osman Güven (Asteğmen)
24.Can Ülker(astsubay)
25.Ömer Tekiner
26.Ahmet Bilgili
27.Ramazan Şahin
28.Ümit Kaymaz

VALİ YARALI ASKERLERİ ZİYARET ETTİ

Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Eleşkirt ilçesinde doğalgaz boru hattında meydana gelen patlamada yaralanan askerleri hastanede ziyaret etti.

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesindeki Devlet Hastanesi'nde yaralı askerleri ziyaret eden Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, Başhekim Fikret Tekin'den bilgi aldı. Ağrı Devlet Hastanesi'ne sevk edilen askerlere eşlik eden Tekinarslan, yaralıların sağlık durumu hakkında Ağrı Sağlık Müdürü İsmet Kolomoç ile hastane başhekimi Fatih Selvi'den bilgi aldı. Yaralı askerlerle sohbet ettikten sonra hastane çıkışında gazetecilere açıklama yapan Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan, "Ağrı Eleşkirt ilçesi Türkeli köyü yakınlarında İran doğalgaz boru hattına teröristler tarafından saldırı düzenlendi. Meydana gelen patlama sonrası gaz yangınından etkilenen arkadaşlarımız var. Hem doğalgaz boru hattında hem yol güvenliğinin sorumlusu personellerimiz yanık vakasıyla karşı karşıya kaldı. Toplamda 28 askeri personelimiz çeşitli yerlerinde yaralandı. Bunlardan birisi sadece 3. derece yanık teşhisi konularak Erzurum Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Diğer askerilerimizin sağlık durumları son derece iyi. Bugün müşahede altında tutulacak olanlar var, yanık tedavisi yalpan askerimiz var. Bir askerimizin ayak parmağında kırık var, alçıya alındı. Onun dışında çok şükür herhangi bir sorun yok' dedi.

"Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin peşini bırakmayacağız" diyen Tekinarslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda takibimiz devam ediyor. İnşallah amacımız yaptıklarını yanlarına bırakmamak. Sorumluları adalete teslim etmek için bütün çalışmalarımız devam ediyor. Ben bu esnada Ağrılıların gösterdiği dayanışmaya da teşekkür ederim. Gerek Ağrı'dakiler gerek Eleşkirt halkımız, başta sağlık personelimiz hepsi seferber oldu. Hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Olay duyulur duyulmaz tüm ilçelerimizden tüm ambulanslarımızı sevk ettik. İlk müdahalemizi Eleşkirt Hastanesi'nde yaptık. Şu an bütün askerlerimiz Ağrı'ya getirdik. Erzurum'a sevk ettiğimiz askerlerimiz dışında hepsinin durumu çok iyi. Önümüzdeki günlerde tamamı bölüklerine dönebilirler. Hepsine geçmiş olsun, ailelerine geçmiş olsun. Çok ciddi bir felaketin eşiğinden dönüldü. Allah esirgedi. Allah bu hainlerin yaptıklarını yanlarına bırakmayacak. Askerlerimizde bir sıkıntı yok. Bıraksak hemen görev yerlerine giderler. Memleket ve vatan sevgisi ile dolu arkadaşlarımız. Doğalgaz boru hattının 246 kilometresi ilimiz sınırları içerisinde geçiyor. Son zamanlarda boru hattındaki güvenliğimizi artırdık' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN