Kazan'da İHA'lar buldu F-16 ve Kobralar vurdu

Hakkâri'de 3 askerin şehit olduğu saldırının ardından başlatılan operasyonlarda PKK'lıların saklandıkları yerler İHA'larla belirlenip bomba yağdırıldı. Dün 13 terörist daha öldürüldü. Toplam sayı 20 oldu

Hakkâri'nin Çukurca ilçesi Kazan Vadisi bölgesindeki Işıklı Jandarma Karakolu ile üs bölgesine önceki gün düzenlenen ve 3 askerin şehit olduğu, 7 teröristin de etkisiz hale getirildiği saldırıdan sonra bölgede hava destekli operasyon başlatıldı. Özel eğitimli birliklerle hava destekli yürütülen operasyonlarda, dün gece teröristlerle sıcak temas sağlandı. Güvenlik güçlerinin 'teslim ol' çağrısına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Aralıklarla sabahın ilk ışıklarına kadar süren çatışmalarda, 13 PKK'lının daha etkisiz hale getirildiği belirtildi. Böylelikle iki günden bu yana süren operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 20'ye yükseldi. Operasyon bölgesinden kaçan teröristlerin saklandığı mağara ve sığınakların da insansız hava araçları tarafından tespit edilerek, top atışı ve helikopterlerle ateş altına alındığı öğrenildi. Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan F-16 savaş uçakları tarafından bombalandı. Öte yandan şehitlerden uzman çavuş Fevzi Algönül ve er Bülent Yalçın'ın cenazeleri, kimlik tespiti için Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

13 SIĞINAK BULUNDU

Bingöl'de ise PKK'nın kış yapılanması için hazırladığı 13 sığınak bulundu. Bingöl Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, örgütün ana üs olarak gördüğü Adaklı ilçesindeki Şeytan Dağları ve Maltepe Vadisi'nde PKK'lıların kış üslenmesi yaptığı bilgisi üzerine15 Ekim'de operasyon başlatıldı. Operasyonda, 13 büyük sığınak, 8 avcı boy çukuru ve 2 depo bulundu. Aramalarda, gece görüş gözlüğü, gündüz görüş dürbünü, 50 kilogram yiyecek malzemesi, patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat ve elektrikli fünye ile bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Öte yandan 23 Eylül'de Bitlis Aşağıkolbaşı köyü yakınlarındaki mayın patlamasının ardından yapılan aramalarda yağ tenekeleri içinde bulunan 18 ile 12 kilogramlık el yapımı patlayıcılar imha edildi.

Silah taşıyanlara ceza yağdı
Diyarbakır'da geçen yıl kamyonla PKK'ya 26 kalaşnikof ile bir tabanca götürmek isterken yakalanan Cemil Mert, Ali Doğan ve Adnan Sayak hakkında Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada karar çıktı. Mahkeme "terör örgütüne silah sağlamak" suçundan Sayak'ı 21 yıl, Doğan'ı 17 yıl 6 ay, Mert'i de 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. İki kişi ise halen aranıyor.

BİZE ULAŞIN