PKK'ya çok ağır darbe!

Hakkari'de PKK'ya ağır bir darbe daha vuruldu.

Kazan Vadisi'nde süren operasyonlarda insansız hava araçları bir grup terörist tespit etti. Kış üstlenmesine hazırlanan teröristlere havadan nokta operasyon düzenlendi. Operasyonda 17 terörist etkisiz hale getirildi.

Hakkari´nin Çukurca ilçesine bağlı Kazan Vadisi'nde başlatılan operasyonlarda 5 günde 40 terörist etkisiz hale getirildi. Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Hareket ekiplerinin ortaklaşa Kazan Vadisi'nde yürüttüğü operasyonlarda İnsansız hava araçları ile tespit edilen terörist gruplar bir bir etkisiz hale getiriliyor. Operasyonlara zaman zaman Diyarbakır'dan kalkan uçaklarla birlikte Hakkari'den kalkan Skorksy helikopterler destek veriyor. Kaza Vadisi'nde İnsansız hava araçlarının Kazan Vadisi'nde tespit ettiği 17 kişilik terörist gruba bugün havadan Skorsky helikopterlerle karadan da topçu atışları ile müdahale edilerek etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Kazan'da yürütülen operasyonlar çerçevesinde pazartesi gününden bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 40 aştığı bildirildi.

SÖZDE KIRIKDAĞ BÖLGE SORUMLUSU ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan Hakkari´de dün güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada PKK'nin sözde Kırıkdağ sorumlusu ve bomba timi etkisiz hale getirildi.

Depin kontrol noktasında dün PKK´lı teröristlerce düzenlenen ve 3 güvenlik görevlisinin şehit olduğu mayınlı saldırı sonrasında başlatılan operasyonda, terör örgütünün sözde Kırıkdağ kampı sorumlusu ve bölgede mayınlı saldırıları gerçekleştiren teröristlerin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Ölen teröristlerin bölgede bombalama işi yaptıkları ve kamplarda bombacı yetiştirdikleri belirtildi. Güvenlik güçlerinden alınan bilgilere göre, üç terörist 2 yıldır Hakkari-Kırıkdağ ve Hakkari-Van kara yolu üzerinde mayınlı saldırıları düzenliyordu. Hakkari-Van yolu üzerinde 30´un üzerinde kanlı eylem yaptıkları ve onlarca güvenlik gücünün şehit olmasına sebep oldukları ifade edildi. Bombacı Bedran ve Koçer kod adlı teröristler ile sözde Kırıkdağ sorumlusu Azat kod adlı teröristin herhangi bir karakol saldırısına veya çatışmaya girmedikleri, sadece yollara patlayıcı döşemekle görevlendirildikleri kaydedildi.

Teröristlerin daha önce yaptıkları bombalı eylemlerden bazıları şöyle: Geçtiğimiz yıl Eylül ayında bir binbaşı ile 8 askerin şehit edildiği Çukurca yolu saldırısı; geçen ay Çukurca yolunda düzenlenen mayınlı saldırıda 4 askerin şehit edilmesi; Van-Hakkari kara yolu üzerinde bayram günü 2 askerin şehit edildiği saldırı; Hakkari ile Yeni köprü arasındaki yol ile Hakkari-Çukurca yolu üzerinde yapılan bütün kanlı eylemler.

Öte yandan etkisiz hale getirilen teröristlerin üzerinde vatandaşlardan aldıkları haraçlar da ele geçrildi. Teröristlerin üzerinde yaklaşık 10 bin lira çıktığı ve birçok vatandaşa kesilmiş haciz makbuzları olduğu belirtildi.

ŞEMDİNLİ'DE DE BÜYÜK OPERASYON HAZIRLIĞI

Şemdinli'de de sabah erken saatlerinden itibaren yoğun bir askeri hareketlilik yaşanmaya başlandı.

Hakkari ve Yüksekova'dan havalanan askeri helikopterler Şemdinli'de bulunan 21. Jandarma Sınır Tugayı ve 3. Dağ Taktik Komutanlığı'nın pistine iniş yaptı. Burada hazır bekleyen özel eğitimli askeri alan helikopterleri, Kuzey Irak sınırında bulunan Derecik beldesinde bulunan askeri üst bölgeleri ile Goman Dağı bölgesine yöneldi. Öte yandan, İran sınırında bulunan ve ilçeden 15 kilometre uzaklıkta olan Tekeli Piyade Taburu'na askeri sevkiyat yapıldığı gözlendi.

Dün akşam saatlerinde Hakkari'nin Kırıkdağ bölgesinde çıkan çatışmada, özel harekat polislerinin şehit olmasının ardında alınan istihbarat ve görüntüler doğrultusunda bölgede geniş kapsamlı operasyonlar başlatıldığı öğrenildi.

MİDYAT KIRSALINDA PKK'LILAR KISTIRILDI

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Yayvantepe köyü kırsalında jandarma ekiplerince fark edilen PKK'lı grup için operasyon başlatıldı.
Yayvantepe Jandarma Karakolu'nca kırsalda yapılan arama tarafa faaliyetinde bir grup PKK'lıyla karşılaşıldı. Jandarma tarafından gruba ateş açıldı. Teröristler açılan ateşin ardından kaçtı. Bölgede geniş çaplı operasyonlar başlatılırken, Jandarma Özel Harekat (JÖH) ekipleri PKK'lı grubu kıstırdığı öğrenildi.

BİTLİS'TE BİR TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bitlis'in Ortakapı köyündeki askeri birliğe saldırı düzenleyerek 3 korucuyu şehit eden, bir asker ve 3 korucuyu da yaralayan teröristlere yapılan operasyonlarda bir PKK'lı ölü ele geçirildi. Bölgede operasyonlar arama tarama faaliyeti şeklinde devam ediyor.

BİZE ULAŞIN